Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach zajęć z regionalistyki byli na wycieczce w dwóch zabytkowych obiektach sztuki sakralnej w Żaganiu, przy zbiegu ulic: Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Były to: barokowy Kościół p.w. Ducha Świętego i wybudowany w stylu eklektycznym Kościół polsko – katolicki p.w. Podwyższenia Krzyża.

O historii kościoła p.w. Ducha Świętego i funkcjonującym przy nim szpitalu, którym opiekowali się augustianie opowiadał opiekun i instruktor grupy regionalistyki – Wiesław Chłopek. Słuchacze mieli możliwość obejrzenia zabytkowego wyposażenia obiektu, w tym między innymi ołtarza głównego przedstawiającego scenę Zesłania Ducha Świętego z rzeźbionymi liśćmi akantu i figurami cnót, a także ambonę, ławy i konfesjonały, będące mistrzowskim przykładem sztuki snycerskiej i malarstwa z okresu baroku.

Później słuchacze udali się do Kościoła polsko – katolickiego p.w. Podwyższenia Krzyża. Tam ksiądz proboszcz Stanisław Stawowczyk (jednocześnie dziekan dekanatu lubuskiego i proboszcz Kościoła p.w. NMP Królowej Polski w Zielonej Górze) mówił o początkach swojej parafii, o codziennej pracy duszpasterskiej oraz o wyposażeniu wnętrza kościoła.

Zwiedzaniu towarzyszyła doskonała atmosfera, a przede wszystkim słoneczna pogoda. Wycieczka spełniła oczekiwania słuchaczy. Przywołała też młodzieńcze wspomnienia i emocje, gdyż wielu z nich 50 czy nawet 60 lat temu chodziło do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 sąsiadującej ze wspomnianymi kościołami. Była to więc doskonała okazja do przypomnienia, jak wyglądały te obiekty w ich czasach szkolnych.

Tradycyjnie o oprawę fotograficzną z wycieczki zadbali słuchacze: Józef Kuczenko i Marek Kwiatkowski uwieczniając najciekawsze detale architektoniczne i wyposażenie żagańskich kościołów. W wycieczce udział wzięło blisko 40 osób.

Słuchacze zwiedzili również między innymi nowoczesną napowietrzalnię wody, zabytkową wieżę ciśnień, studnię głębinową oraz dyspozytornię, w której pokazano na monitorach komputerów cykl produkcyjny wody w Żagańskich Wodociągach i Kanalizacji.

W ramach zajęć z regionalistyki słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2017 / 2018 odbyli 9 spotkań, w tym 5 stacjonarnych zajęć w Pałacu Książęcym oraz uczestniczyli w 4 wycieczkach. Opiekun i instruktor grupy Wiesław Chłopek opowiadał między innymi o pobycie Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera w Żaganiu, działalności charytatywnej księżnej Doroty de Talleyrand – Perigord, historii kolei żelaznej i dworca kolejowego, rodowodzie czarnego naramiennika, zmianie nazw ulic. Słuchacze zwiedzili bibliotekę kanoników regularnych reguły św. Augustyna, kościół Św. Krzyża, kościół p.w. Św. Ducha i kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żaganiu. Z tej formy poznawania swojego miasta skorzystało prawie 400 osób.

(Źródło UTW)