Ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miasta Żagań odbyła się w środę 20 czerwca, a trwała prawie pięć godzin. Od godz. 14.00 do 18.30.

Radni zajęli się między innymi nadaniem nazwy Ferenca Liszta nowej ulicy, znajdującej się w rejonie ulicy Długosza. Jej pojawienie się było związane z budownictwem jednorodzinnym w tym rejonie.

Jednym z ważniejszych tematów były również zmiany w budżecie na 2018 rok. Wśród autopoprawek znalazły się m. in. 3 tys. zł na sekcję taneczną dla dzieci z Centrum Kultury, dodatkowe 9 tys. zł na organizację letniej strefy chillu w wakacje, na dziedzińcu Pałacu Książęcego, czy też 7,8 tys. zł na nagrody dla dzieci w wakacyjnych imprezach.

250 tys. zł otrzyma Miejski Zakład Komunikacyjny na odświeżenie taboru. – Myślimy o zakupie trzech-czterech używanych autobusów niskopodłogowych, jeśli się uda, to kupimy również drugi autobus turystyczny na 55 osób – tłumaczył Dariusz Frejman, prezes MZK. – Wiele wycieczek szkolnych dla oszczędności łączy klasy, stąd taka potrzeba. Musimy mieć autobus, bo w razie awarii jednego, trzeba podstawić drugi.

Prezes zaznaczył, że małe autobusy, które zakład posiada, również się przydają. Dzięki nim udało się wygrać przetarg na obsługę gminy Iłowa.

– Tabor mamy już stary i wysłużony – dodał D. Frejman. – Ale najgorsze jest to, że autobusy są różnych marek, co powoduje problemy z częściami zamiennymi. Teraz będziemy się starali o pojazdy jednej firmy, żeby łatwiej było je remontować.

Radni pytali o możliwości pozyskania dofinansowania zakupu autobusów elektrycznych. – To ogromne koszty – odpowiedział prezes. – Autobus elektryczny jest nawet o 250 procent droższy od tradycyjnego. A trzeba ich kupić kilka, oprócz tego stację ładowania, itp. To koszt to ok. 3 mln zł. Nawet jeśli odliczymy dotację, to i tak trzeba mieć wkład własny ok. 300 tys. zł. Z tego programu łatwiej korzystać firmom w dużych miastach.

Ok. 2,4 tys. zł wsparcia otrzyma Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu na nagrody dla czterech dzielnicowych z Żagania, za szczególne zasługi. Z wnioskiem o dofinansowanie zwrócił się młodszy inspektor Daniel Gotthardt, komendant powiatowy policji. Uchwała przeszła większością głosów.

100 tys. zł dotacji otrzyma parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na remont dachu zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła. Również 100 tys. zł dostanie parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na remont konserwatorski wieżyczki na kalenicy kościoła NNMP.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, które obniża wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów, radni obniżyli wynagrodzenie burmistrza Daniela Marchewki o 20 proc. Będzie zarabiał 4,8 tys. zł pensji zasadniczej i 2,1 tys. dodatku funkcyjnego.

– Nie zgadzam się karaniem samorządowców obniżką pensji za to, że ministrowie pobrali sobie wysokie nagrody – stwierdził radny Krzysztof Omieljańczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej podczas omawiania kolejnego punktu obrad. – Z tego powodu składam wniosek o ustalenie dodatku specjalnego z 30 na 40 proc.

Jego wniosek został przyjęty większością głosów. To oznacza, że burmistrz do tej pory zarabiał 10.530 zł brutto, a po obniżce zarobi 9.660 zł brutto.

Dla porównania do 30 czerwca 2018 roku starosta żagański zarabiał 11.097 zł brutto, zaś wójt gminy Żagań 10.920 zł brutto.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Radni obradowali w Sali Kurlandzkiej Pałacu Książęcego od godz. 14.00 do 18.30.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.