Nieskuteczne przetargi spowodowały konieczność rezygnacji z zaciągnięcia kredytu w wysokości blisko 3 mln zł, zaplanowanego w tegorocznym budżecie. Miasto liczy, że potrzebne inwestycje uda się zrealizować w przyszłym roku.

Podczas najbliższej sesji radni będą rozpatrywać projekt zmian w budżecie. Jednym z jego najważniejszych punktów jest zmniejszenie planu przychodów w wysokości 2.735.976 zł. To oznacza, że nie będzie zaciągnięty kredyt bankowy na taką kwotę. – Taką sytuację spowodowały nieskuteczne przetargi – wyjaśnia skarbnik Teresa Łapczyńska. – Na przykład przewidywaliśmy w budżecie 200 tys. zł na pomoc dla Samorządu Województwa Lubuskiego w przebudowie chodnika przy ul. Jana Pawła II. Niestety Zarządowi Dróg Wojewódzkich nie udało się wyłonić wykonawcy. Odbyło się pięć przetargów. Na cztery nie zgłosił się żaden wykonawca, na jeden wpłynęła tylko jedna oferta, znacznie przekraczająca środki zabezpieczone na realizację tego zadania.

Sytuacja w Żaganiu, jak i w całej Polsce wygląda podobnie. Na przykład nie udało się wyłonić wykonawcy, który podjąłby się kolejnego etapu remontu ul. Pomorskiej o wartości 194 tys. zł – na przetarg nie zgłosił się żaden wykonawca. W tym roku podłączono zasilanie do wszystkich parkowych fontann, ale nie było firmy, która zajęłaby się ich odrestaurowaniem, a także remontem kominów i elewacji Pałacu Książęcego. Z tych samych przyczyn na przyszły rok zostanie odłożona modernizacja targowiska przy ul. Sportowej.

Jedną z większych kwot wprowadzonych do tegorocznego budżetu jest blisko 100 tys. zł na sfinansowanie projektu Erasmus +, realizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 5. Projekt będzie trwał do 2020 roku. Szkoła pozyskała blisko 31 tys. euro, czyli prawie 134 tys. zł. Przypomnijmy, że projekt będzie realizowany wraz z placówkami w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Bułgarii.

Zmiany w budżecie będą rozpatrywane podczas sesji zaplanowanej na piątek 19 października w Pałacu Książęcym.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

– Zejście z zaplanowanego kredytu jest jedną z najważniejszych zmian w tegorocznym budżecie miasta – zaznacza skarbnik Teresa Łapczyńska.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.