Na realizację zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Żagań o statusie miejskim w 2018 roku”  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze przyznał Gminie Żagań o statusie miejskim dotację w wysokości 8.544,50 zł.

Dofinansowanie przeznaczono na pokrycie kosztów:

demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z budynków gospodarczych na dziewięciu posesjach,

oraz

▪ zbierania, transportu i unieszkodliwiania odpadów azbestowych znajdujących się na trzech posesjach – bez demontażu.

W ramach zadania w 2018 roku usunięto z terenu miasta Żagań łącznie 16,41 Mg wyrobów zawierających azbest, z tego usunięcie wyrobów zawierających azbest (z demontażem) stanowiło 12,71 Mg (847,38 m2) i usunięcie wyrobów zawierających azbest zdemontowanych na posesji (bez demontażu) – 3,70 Mg (246,67m2).

  • SZKODLIWOŚĆ WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST NA ZDROWIE I ŚRODOWISKO

Azbest jest minerałem, dość często naturalnie występującym w przyrodzie. Należy do substancji stwarzających zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Azbest popularnie zwany eternitem, to grupa nieorganicznych, metamorficznych minerałów o strukturze włóknistej, które pod względem chemicznym są uwodnionymi krzemianami różnych metali (magnezu, sodu, wapnia lub żelaza). Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi są uszkodzone wyroby azbestowe w wyniku łamania, kruszenia czy szlifowania lub przemarzania płyt w okresie zimowym. Przyczyną szkodliwości są włókna mikroskopijnej wielkości, łatwo pylące, mające dużą zdolność do przenikania i czepiania się powierzchni. Unoszące się w powietrzu zostają drogą wziewną zassane do płuc, gdzie osadzają się i ich kumulowanie się, powoduje po wielu latach zmiany nowotworowe, tj.: pylica azbestowa (azbestozy), choroba opłucnej lub osierdzia, nowotwór złośliwy: rak płuc, rak oskrzeli, międzybłonniak opłucnej lub otrzewnej.

Zagrożenie ze strony azbestu jest przez ludzi bagatelizowane ze względu na mikroskopijną wielkość włókien (niewidoczne dla ludzkiego oka) oraz długotrwały i utajniony rozwój choroby. W związku z czym wyroby zawierające azbest powinny być sukcesywnie usuwane i unieszkodliwiane. Usuwaniem i utylizacją materiałów zawierających azbest zajmować się mogą tylko wyspecjalizowane firmy mające odpowiednie zezwolenia. W przyszłości przewiduje się kontynuację prac polegających na usuwaniu i unieszkodliwianiu odpadów azbestowych z terenu miasta Żagań.