5 marca 2019 roku spotkaliśmy się na osiedlu “na Górce”, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7, aby wysłuchać pomysłów mieszkańców na Żagań. Pierwszy głos należał do przewodniczącego rady Adama Matwijowa, który zaproponował remonty jezdni i chodników na Klonowej i Jarzębinowej. Proszono o przywrócenie obowiązującej przed laty organizacji ruchu, czyli wprowadzenie ruchu w dwóch kierunkach na ulicy Sportowej, ruchu tylko w jednym kierunku na ulicy Jarzębinowej oraz wyznaczenie na niej przejścia dla pieszych. Takie rozwiązanie ograniczy przejazd ciężkich samochodów dostawczych przez osiedle.

Burmistrz poinformował, że w tym roku planowana jest przebudowa ulicy Sosnowej. Posiadamy ponadto projekt kompleksowej (obejmującej również odwodnienie) przebudowy ulicy Klonowej. Koszt tej inwestycji to około 1 milion 400 tysięcy złotych. Postaramy się zdobyć środki na jej realizację. Każdy z opracowywanych przez miasto projektów uwzględnia najważniejsze problemy dzielnicy – odwodnienie gruntu oraz budowę miejsc parkingowych. Andrzej Katarzyniec przekazał, że w trakcie ostatniej rozmowy z komendantem policji pojawiła się sugestia, aby jak najwięcej ulic w centrum miasta była jednokierunkowa. Znacznie poprawia to bezpieczeństwo ruchu. Gospodarz miasta zapewnił, że opracowany zostanie projekt remontu ulicy Jarzębinowej uwzględniający wniesione uwagi (w przypadku oszczędności budżetowych). Remont ulicy Sosnowej niech stanie się jaskółką zwiastującą inwestycje drogowe na osiedlu. Warto jednak pamiętać o ograniczonych zasobach, które mogą być angażowane na inwestycje w mieście. Naczelnik WIZ Małgorzata Majcher zaznaczyła, że zanim ogłosimy przetarg na remont ulicy Sportowej, swoje prace przeprowadzi ŻWiK.

Kolejne pytania dotyczyły kondycji finansowej miasta, prywatyzacji miejskich spółek, pomysłu na rozwój gospodarczy Żagania, audytów oraz stanu zabytków. Burmistrz Andrzej Katarzyniec poinformował, że kondycja miejskich spółek jest dobra, chociaż wykorzystano oszczędności wcześniej w spółkach zgromadzone. W najtrudniejszej sytuacji finansowej jest MZK, które nie może być jednak finansowane poprzez “bezpłatną komunikację”. Audyt zlecono jedynie w Pałacu Książęcym (czekamy jeszcze na wyniki tej kontroli). Pomysły na rozwój gospodarczy skupiają się wokół strefy i jej zagospodarowania. W tym kontekście pojawił się również wniosek o kontrolę jakości powietrza w rejonie ulicy Asnyka. Naczelnik WGN Roman Ciszewski poinformował, że wokół strefy wykonano nasadzenia izolacyjne, w 2017 roku dokonano również pomiarów, które nie wykazały przekroczeń norm zanieczyszczeń przewidzianych dla stref przemysłowych.

W trakcie spotkania wskazywano miejsca wymagające uprzątnięcia, proszono o utworzenie biblioteki na osiedlu, wymianę chodnika na ulicy Świerkowej, rozbudowę cmentarza komunalnego, budowę obwodnicy, przyłączenie wszystkich budynków w rejonie ulicy Żarskiej do sieci ciepłowniczej, likwidację szpecących miasto blaszaków, zabezpieczenie budynków po dawnej papierni, zabezpieczenie przejazdu kolejowego na osiedle Bema, doświetlenie osiedla i wymianę starych lamp na nowe, budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Wojska Polskiego, Jana Pawła II, załatanie dziur po robotach drogowych prowadzonych na ulicy Kochanowskiego, budowę łącznika pomiędzy budynkami na Miodowej w stronę garaży,  likwidację kiosku na rogu ulic Miodowej i Kochanowskiego, sprzątnięcie placu Słowiańskiego oraz zmniejszenie donic, które są tam usytuowane, remont parkingu na Sobieskiego, przeprowadzanie kontroli sposobu segregacji odpadów i wprowadzenie sankcji za nieprawidłową segregację, przeprowadzenie debaty publicznej (przy udziale mediów lokalnych) na temat połączeń autobusowych w mieście, przeniesienie mieszkań socjalnych na peryferie miasta, zagospodarowanie pałacyku przy ul. Jana Pawła II, troskę o zabytki oraz uprzątnięcie miasta, które chcąc być miejscem atrakcyjnym turystycznie, nie może być zaśmiecone.

Burmistrz Andrzej Katarzyniec poinformował o uprzątnięciu dwóch ogromnych wysypisk przy ulicy Granicznej i z Kępy Ludwika. Miasto zabezpieczyło środki na remont terenu parkingu przy ulicy Sobieskiego, który zostanie wykonany po zatwierdzeniu projektu przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszystkie zgłoszone postulaty zostały przyjęte i odnotowane, a możliwości ich realizacji zostaną przeanalizowane.

Dzisiaj czekamy na Państwa w sali Inter żagańskiego Pałacu o godzinie 15:30. Zapraszamy do podzielenia się swoimi pomysłami i uwagami.