10 kwietnia 2019 roku ze Spały po raz dziewiąty wystartowała Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka, dowódcy Wojsk Lądowych oraz 34 Brygady Kawalerii Pancernej. W uroczystościach tych udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, wojewody łódzkiego, jednostek wojskowych na czele z 34. Brygadą Kawalerii Pancernej oraz samorządu żagańskiego. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8:41 złożeniem kwiatów na grobie gen. Tadeusza Buka. Po wyjściu przed cmentarz głos zabrał m.in. dowódca żagańskiej brygady płk. Piotr Zieja. Ekipę IX Sztafety gen. Buka powitała jego córka, Elżbieta Buk. Przekazała ona uczestnikom biegu, wśród których jest kilkoro przedstawicieli żagańskiej “Hetmańskiej Brygady”, symboliczną pałeczkę. Następnie sygnał do startu dał syn generała, Mariusz Buk.

Po starcie sztafety delegacje udały się do Kościoła Polowego Armii Krajowej w Spale, gdzie wzięły udział w mszy świętej w intencji generała i pozostałych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Ostatnim elementem uroczystości było złożenie zniczy przed obeliskiem usytuowanym przy moście poświęconym tragicznie zmarłemu generałowi. W trakcie rozmowy z rodziną generała (wdowa jest rodowitą Żaganianką – mieszkającą niegdyś na Moczyniu) padły zapewnienia, że weźmie ona udział w zakończeniu sztafety, która 26 kwietnia dobiegnie do Żagania. Obecny w Spale Zastępca Burmistrza Sebastian Kulesza życzył biegaczom wytrwałości – w imieniu własnym, Burmistrza Andrzeja Katarzyńca oraz mieszkańców Żagania.

Najbardziej przejmującą częścią środowych uroczystości w Spale była atmosfera, która towarzyszyła wydarzeniu. Mimo że uroczystość miała na celu oddanie czci zmarłemu, to wiele uwagi i ciepłych słów bezpośredniego wsparcia skierowanych było do rodziny generała Buka.

W tym roku, w składzie sztafety znaleźli się m.in. żołnierze z jednostek:

ppor. Mateusz Szczur – Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej;

chor. szt. Mirosław Stachowski  – dowództwo 11 LDKpanc;

  1. chor. szt. Radosław Salach – 34 BKPanc;

sierż. Paweł Paleczny – 11 brem;

szer. Radosław Bialic – 34 BKPanc;

szer. Dariusz Magierecki – 34 BKPanc;

szer. Piotr Boksza – 25 BKPow.

26 kwietnia sztafeta pojawi się w Żaganiu, docierając do mety pierwszego dnia święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Fotografia: por. Magdalena Czekatowska,