IX Sztafeta Pamięci generała broni Tadeusza Buka dotarła do Żagania. Wydarzenie to rozpoczęło obchody święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej, które zgodnie z kalendarzem obchodzimy 22 kwietnia. Sztafeta stanowi tradycyjny już element uroczystości, przypominając o tragicznie zmarłym dowódcy i stanowiąc hołd jego pamięci. 26 kwietnia o godzinie 10:30 Żagań czekał na biegaczy, którzy 10 kwietnia, w rocznicę śmierci generała, wyruszyli ze Spały.

Sztafetę powitali na miejscu dowódcy, samorządowcy oraz rodzina generała Buka. Wszyscy goście udali się następnie na plac generała Maczka, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Hetmańczyków. Dowódca 34 Brygady Kawalerii Pancernej pułkownik Piotr Zieja podziękował żołnierzom i pracownikom cywilnym za zaangażowanie w pracę i wspólny wysiłek, który owocuje wykonywaniem przez brygadę zadań wręcz niemożliwych. Podkreślił, iż ubiegły rok był związany z ogromnym wyzwaniem, jakim było przekazanie czołgów Leopard 2A5 oraz sprzętu towarzyszącego innym jednostkom. Zadeklarował równocześnie, iż brygada jest w pełni gotowa na przyjęcie nowego sprzętu i przeszkolenie żołnierzy do obsługi czołgów Abrams. Gotowość ta została zadeklarowała w obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generała broni Jarosława Miki.

Burmistrz Andrzej Katarzyniec w swoim przemówieniu przypomniał tradycje brygady oraz podziękował za nieustające zaangażowanie jednostki w życie miasta. Żagań jest dumny z Hetmańczyków, którzy byli, są i będą chlubą miasta. Święto 34 Brygady Kawalerii Pancernej stało się również okazją do wyróżnienia najlepszych.

Po uroczystym apelu nastąpiło podpisanie porozumienia pomiędzy miastem a Stowarzyszeniem Grupa 4×4. Dariusz Krupa, prezes stowarzyszenia oraz burmistrz Andrzej Katarzyniec formalnie określili ramy współpracy miasta z Grupą 4×4, która opierała będzie się na wzajemnej reklamie. Miasto wsparło tegoroczną imprezę  – V i VI rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Cross Country, która 27 i 28 kwietnia odbyła się na poligonie 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Wspólne przygotowanie imprezy zakończyło wspólne wręczanie pucharów.  Najlepszych na podium nagradzał gospodarz miasta wspólnie z organizatorami oraz inicjatorem żagańskiego etapu wydarzenia, pułkownikiem Ireneuszem Ignasiakiem. Burmistrz Andrzej Katarzyniec podziękował gościom z całego kraju za przyjazd do Żagania i zaprosił na przyszłoroczne zawody.

W sobotę sympatycy Hetmańskiej Brygady mogli wziąć udział w festynie, który odbył się na terenie Muzeum Obozów Jenieckich. W ramach pikniku wojskowego można było obejrzeć  sprzęt oraz wyposażenie jednostki oraz sprzęt US Army (od P83, przez symulator strzelań Cyklop po ciężki sprzęt gąsienicowy w tym czołgi T72 czy bojowy wóz Bradley). Nie zabrakło grochówki oraz dynamicznego pokazu sprzętu.

foto: Jan Mazur