10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie od wczoraj obchodzi swoje święto. W piątek rano w obecności żołnierzy, dowódców, zaprzyjaźnionych władz samorządowych oraz mieszkańców odbył się uroczysty apel połączony z defiladą pododdziałów. W uroczystościach wziął udział burmistrz Andrzej Katarzyniec.

Po przywitaniu zaproszonych gości odczytano Decyzję Ministra Obrony Narodowej o nadaniu żołnierzom 10 Brygady Kawalerii Pancernej Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, który otrzymało dziewięciu świętoszowskich kawalerzystów. Następnie przed front szyku wystąpili żołnierze awansowani na wyższe stopnie wojskowe. W tym wyjątkowym dniu czterdziestu pięciu żołnierzy i dwoje Pracowników Resortu Obrony Narodowej otrzymało również Odznakę Pamiątkową 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc).

Pułkownik dyplomowany Artur Pikoń, dowódca świętoszowskich  żołnierzy, podczas swojego przemówienia powiedział – Na  ten dzień każdy żołnierz pancernej brygady czekał dokładnie rok. Jest to dzień szczególny, w którym wszyscy sobie dziękujemy za współpracę, wzajemną pomoc oraz wzorowe wykonywanie postawionych zadań.

Jest to również czas, kiedy możemy pochwalić się swoimi osiągnięciami. Nie jest bowiem tajemnicą, że 10 Brygada Kawalerii Pancernej zawsze utrzymuje wysoki poziom.

Uroczysty apel tradycyjnie zakończyła defilada pododdziałów pancernej brygady oraz defilada sprzętu. Po uroczystościach rozpoczął się festyn, którego szczegóły znajdą Państwo poniżej. Do wieczora potrwają obchody święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak

fragmenty tekstu: kpt. Katarzyna Sawicka