Spacer krajoznawczy

31.08.2019 (sobota), godz. 16:00, zbiórka: przed Pałacem Książęcym

W czwartym już spacerze krajoznawczym z cyklu Odkrywanie Żagania organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Żagania wraz z UM Żagań zapraszamy na wyprawę szlakiem dawnych potęg przemysłu. Poprzedni spacer filmowy przeniósł nas w czasy współczesne, choć do świata często już nieistniejącego. Podobnie będzie tym razem.

Jeszcze kilka dekad temu miasto tętniło w trzyzmianowym rytmie wyznaczanym przez sześć zakładów, w których zatrudnionych było kilka tysięcy osób. Dziś z dawnej świetności pozostały głównie duchy zaklęte w imponującej architekturze industrialnej.

Podobnie jak w całej Europie początki rozwoju przemysłowego miasta sięgają pierwszej połowy XIX wieku. W tym okresie rozpoczyna działalność Fabrik A. Gerber & Sohn, a następnie Mos. Löw Beer czy Saganer Wollspinnerei und Weberei. Po 1945 roku tradycje te są kontynuowane. Miasto w tym czasie znane jest jako ważny ośrodek włókiennictwa. Funkcjonują monumentalne Żagańskie Zakłady Przemysłu Wełnianego oraz Żagańska Czesalnia Wełny. W innej branży prężnie działają mechaniczne ZZSD Predom-Polar.

Tak jak w całym kraju przełomowy okazał się 1989 rok. Żagańskie fabryki podzieliły los wielu innych ośrodków przemysłowych. W wyniku tzw. dostosowania strukturalnego doszło do upadku i destrukcji zakładów. Obecnie w nieporównanie mniejszym stopniu wykorzystywana jest tylko część z nich.

Spacer szlakiem dawnych potęg przemysłu będzie wyjątkową okazją do spełnienia idei naszych spotkań. Wielu mieszkańców miasta było zatrudnionych w żagańskich zakładach, a wspomnienia wciąż są żywe. Zachęcamy do podzielenia się doświadczeniami związanymi z tą współczesną przemysłową historią. Jak zwykle zapraszamy również wszystkich pasjonatów wędrówek do przybycia. Zachęcamy do spacerowania!

Odkryjemy część tej bogatej historii, a od razu po spacerze ok. godz. 18:30 zapraszamy Państwa na podsumowanie pierwszego sezonu spacerów krajoznawczych. Dzięki uprzejmości dyrektor Centrum Kultury w Żaganiu, pani Anny Mrowińskiej, spotykamy się w sali Inter żagańskiego Pałacu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wiceburmistrz miasta, pan Sebastian Kulesza.

Wędrowanie, przemierzanie przestrzeni pozwala odkryć inny (nieznany lub mało znany, daleki od utartych szlaków) pejzaż kulturowo-historyczny. Idea jaka nam przyświeca, to propagowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i aktywnego wypoczynku, łączenie wiedzy historycznej z tradycją rajdów i wycieczek pieszych.

Odkrywanie Żagania to inicjatywa mająca na celu promocję wyjątkowego miasta pogranicza śląsko-łużyckiego o bogatej i pasjonującej historii, dawnej stolicy Księstwa Żagańskiego oraz popularyzowanie turystyki pieszej. Jak zwykle proponujemy nowy, autorski szlak i kolejną przygodę.

Wydarzenie ma charakter otwarty i jest bezpłatne. Jednak, w trakcie jego trwania będzie można przekazywać wolne datki na wsparcie przedsięwzięcia.

Przewodnikami w odkrywaniu Żagania będą:

Halina Dobrakowska – wieloletnia przewodniczka miejska, przewodnik sudecki i dolnośląski, pilot wycieczek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania.

Mariusz Wieczerzyński – pomysłodawca projektu; filozof i regionalista, redaktor.