W niedzielny wieczór w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zainaugurowano czterotygodniowe święto muzyki na najwyższym poziomie. W pierwszym z czterech niedzielnych koncertów żagańscy melomani mogli posłuchać młodego, ale już utytułowanego wirtuoza klasycznych instrumentów klawiszowych – Sebastiana Kulczyńskiego, który na wyjątkowo brzmiących organach kościoła mariackiego w Żaganiu grał utwory Jochanna Sebastiana Bacha. W koncercie wystąpiło również unikalne trio – CELTIK TRINAGLE. Jak wskazuje nazwa formacji, są to muzycy zafascynowani klimatem Szkocji. Nie oznacza to jednak, że wykonują tylko typowo brzmiące celtyckie pieśni ludowe, bo zespół w repertuarze ma również utwory współczesne. W skład tria wchodzą: Katarzyna Wiwer (śpiew), Iwona Czubek-Dawidson (harfa) oraz szkocki reprezentant grupy, grający na dudach Linsay Dawidson.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Andrzej Chorosiński, a koncerty poprowadzi Sławomir Kozłowski.

Rozpoczynając ten pierwszy festiwalowy koncert, gospodarze wydarzenia Proboszcz ks. kan. Władysław Tasior i dyrektor artystyczny Stanisław Piniuta dziękowali osobom  i instytucjom wspierającym organizację festiwalu, a publiczność zapraszali do udziału w kolejnych niedzielnych koncertach.

Licznie zgromadzona żagańska publiczność dziękowała muzykom owacją na stojąco, co jednoznacznie potwierdza poziom artystyczny wykonawców oraz ciekawą muzyczną ofertę VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Franciszka Liszta – Żagań 2019.

Już za tydzień, również o godz. 19:00 w Żaganiu usłyszymy: PAWŁA SELIGMANA – organy i dobrze znanego żagańskiej publiczności BERNARDA MASELI – KAT.

Tekst i foto: Wojciech Olejarz