W obliczu pandemii koronawirusa funkcjonariusze Straży Miejskiej w Żaganiu mają dodatkowe zadania – niosą pomoc w zakupie leków i artykułów spożywczych dla osób starszych. Seniorzy oraz osoby wymagające wsparcia mogą się zgłosić do funkcjonariuszy. Wystarczy zadzwonić pod numer Straży Miejskiej w Żaganiu – 68-477-10-70, w godzinach 7:00 – 21:00.

Wachlarz zadań straży miejskiej jest bardzo szeroki – częściowo pokrywa się z tym, co robi policja, ale strażnicy zajmują się również szeroko pojętym utrzymaniem porządku oraz pomocą ludziom, którzy jej potrzebują. W czasie pandemii koronawirusa strażnicy zwrócą największą uwagę właśnie na współpracę. Obecnie pomagają starszym żaganianom w wykonaniu codziennych czynności, do jakich należą zakupy jedzenia czy leków.

Przypomnijmy, że seniorzy objęci pomocą OPS w Żaganiu, mają zapewnioną pomoc dzięki pracy opiekunów, którzy codziennie ich odwiedzają. Część starszych osób nie jest jednak objęta taką pomocą, bo do tej pory jej nie potrzebowała. Sytuacja jest jednak szczególna i przede wszystkim starsi ludzie nie powinni teraz wychodzić z domów.

Strażnicy patrolują też miejsca, w których mogą gromadzić się ludzie – chodzi zwłaszcza o młodzież i dzieci, mające wolne od szkoły i dużo więcej czasu. – W razie potrzeby będziemy odpowiednio reagować. Pouczymy, szczególnie młodych ludzi, żeby nie przybywać na zewnątrz w grupach. Poinformujemy też o zagrożeniach, jakie to ze sobą niesie dla nich samych i ich bliskich. Przypomnimy również o zasadach bezpieczeństwa – zapewnia Roman Kuczak, komendant naszej straży.