W tegorocznej wakacyjnej ofercie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu zaplanowano dwa bezpłatne nocne zwiedzania z przewodnikiem. Pierwsze z nich odbyło się w sobotę 11 lipca. W jego ramach uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia obiektu muzeum, repliki baraku obozowego i terenów poobozowych. Przewodnik przybliżył zainteresowanym historię Stalagu VIIIC oraz znanego ze słynnej Wielkiej Ucieczki Stalagu Luft 3. Największym zainteresowaniem cieszyły się opowieści związane organizacją codziennego życia jeńców, w tym z podejmowanymi przez nich próbami ucieczek z terenu obozu. Sporą atrakcję stanowiła muzealna ekspozycja, na którą składają się, m.in. makieta obozowa, replika izby jenieckiej, przedmioty powszechnego użytku oraz elementy umundurowania i wyposażenia lotników alianckich.

Druga część zwiedzania poświęcona była lokalizacji poszczególnych sektorów obozowych. Uczestnicy uzbrojeni w latarki i wygodne buty wyruszyli w teren, w kierunku tunelu „Harry”, miejsca, w którym w marcu 1944 roku doszło do słynnej Wielkiej Ucieczki jeńców z północnej części Stalagu Luft 3. Długi spacer był doskonałą okazją do zadawania pytań przewodnikowi, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń związanych z II wojną światową.

Kolejne nocne zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich z przewodnikiem odbędzie się 8 sierpnia br. Start o godz. 20.00 przed budynkiem muzeum. Tradycyjnie prosimy o zabranie wygodnego obuwia oraz latarek.