W piątek 17 lipca 2020 roku w piwnicach Zespołu Poklasztornego Kanoników Regularnych został otwarty Trakt Winny, składający się z minimuzeum winiarstwa, sali degustacyjnej i leżakowni win czerwonych z Winnicy Saganum. Zaś przyklasztorny ogród został obsadzony szczepami solaris i rondo. Trakt Winny to wspólny projekt księdza kanonika Władysława Tasiora i Winnicy Saganum z Bożnowa pod Żaganiem.
Dodajmy, że sam zespół poklasztorny z biblioteką poaugustiańską jest ważnym zabytkiem – historyczną i turystyczną perłą regionu, uznaną prawnie za POMNIK HISTORII.
Jak i kiedy można zwiedzać TRAKT WINNY?
25 lipca, w sobotę, w godzinach od 16.00 do 18.00 zapraszamy na Dzień Otwarty Traktu Winnego. W jego trakcie będzie można poznać proces produkcji wina, sposób jego przechowywania, historię winiarstwa w Żaganiu i okolicy. Wstęp bezpłatny (dla chętnych możliwość płatnej degustacji wina).
TRAKT WINNY można zwiedzać wraz z całym Zespołem Poaugustiańskim (cennik na stronie parafii). Zwiedzanie Zespołu Poklasztornego i biblioteki poaugustiańskiej (również z opcją TRAKTU WINNEGO) tylko z przewodnikiem:
Od 1 maja do 30 września, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00, 12.00, 14.00, 16.00; w soboty w godzinach 10.00 i 12.00, w niedziele o 9.00 i 14.00 lub po uprzednim umówieniu terminu. W święta nieczynne.
W trakcie zwiedzania istnieje możliwość degustacji i zakupu lokalnego wina z Winnicy Saganum.
DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH: w ofercie również zwiedzanie TRAKTU WINNEGO z degustacją lokalnych produktów (wino, wędliny, sery, pieczywo, oliwy i inne).
Kontakt: 796 165 030.
Celem powstania Traktu Winnego jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Żagania, a także zespołu poklasztornego, kultywowanie tradycji winiarskiej Kanoników Regularnych, którzy założyli klasztor i tradycji winiarskich Księstwa Żagańskiego oraz promocja lokalnych produktów.
O historii żagańskiego winiarstwa można przeczytać więcej na stronie Winnicy Saganum, w tekście autorstwa Kamila Papierza. Dowiemy się z niego, iż pierwszą winnicę założyli w Żaganiu zakonnicy w 1284 roku.
zdjęcia Jan Mazur