Już jutro, 14 sierpnia, zapraszamy na kolejny spacer krajoznawczy z przewodnikiem po mieście w ramach rodzinnych wakacji z maszkaronem. Start o godz. 17.00 przy Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu (ul. Szprotawska 4). Tematem przewodnim spaceru będzie życie oraz działalność słynnego astronoma Johannesa Keplera.

Spotkanie rozpoczniemy od przybliżenia krótkiej historii życia Keplera, prowadzonych przez niego obserwacji oraz wydanych dzieł. Poznamy drogę, którą przebył począwszy od miejsca urodzenia, czyli Weil der Stadt, przez Tybingę, Pragę i Linz do Żagania. Warto w tym miejscu nadmienić, że Kepler nazywany jest współcześnie „Einsteinem XVII wieku”, a jego twórcza pasja „muzyką niebios”, czyli wieczną harmonią.

W trakcie spaceru udamy się pod pomnik Johannesa Keplera przy ul. Warszawskiej (dawniej zwaną Hohe Straβe), przy którym znajduje się tablica zawierająca krótki życiorys wielkiego astronoma. Następnie wyruszymy w kierunku wieży ratuszowej, w którą w 1972 r. wmurowana została tablica pamiątkowa (ufundowana przez żagańską społeczność) poświęcona 400. rocznicy urodzin Keplera. Kolejnym punktem na trasie spaceru będzie restauracja „Kepler”, w której wnętrzu znajdują się malowidła poświęcone astronomowi wykonane przez St. Pietucha.

Dalej droga poprowadzi nas do dawnego opactwa kanoników regularnych reguły św. Augustyna (pl. Klasztorny), gdzie szczególną uwagę należy zwrócić na wieżę górującą nad konwiktem. Znajduje się w niej sala poświęcona astronomom: Tycho de Brach i Johannesowi Keplerowi, w której malowidła naścienne wykonane zostały techniką sgrafitto.

Przy ul. Keplera w Żaganiu znajduje się tablica informująca o pobycie w tym miejscu Johannesa Keplera, jego rodziny oraz o prowadzonej przez niego drukarni. Swoje obserwacje nieba, pierwsze obserwacje meteorologiczne oraz obliczenia prowadził w wieży nieistniejącej już Bramy Szpitalnej – obecnie w tym miejscu znajduje się pomniejszona kopia budynku, która służy jako trafostacja.

Kepler trafił do Żagania za sprawą księcia Albrechta von Wallensteina, który zapewnił mu godziwe warunki do życia, prowadzenia badań oraz możliwości druku. Astronom w Żaganiu kontynuował podjęte wcześniej prace związane z matematyką i astronomią. Po śmierci Keplera wydana została jego pierwsza powieść naukowo – fantastyczna pt. „Sen”. Była ona dziełem poświęconym astronomii księżycowej.

Ostatnim punktem spaceru będzie skwer przed kościołem Św. Ducha (znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Wojska Polskiego), gdzie zlokalizowany jest pamiątkowy kamień z medalionem postawiony z okazji 300. rocznicy śmierci Keplera (przypadającej na 1930 rok).

Na koniec spotkania przewidziane jest przeprowadzenie mini konkursu z upominkami. Spacer poprowadzi regionalista – przewodnik Halina Dobrakowska. Serdecznie zapraszamy!

Tekst: Halina Dobrakowska