Jeżeli łamać konwencję, to tylko w Żaganiu. Kapituła konkursu przyznająca rokrocznie tytuł “Żaganianina Roku” ogłosiła w sobotę (19 września 2020 roku), iż na miano to zasłużyły aż dwie osoby. Sylwetki wszystkich nominowanych przedstawiła Halina Dobrakowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania oraz burmistrz Andrzej Katarzyniec. Wymieniono osiągnięcia zgłoszonych do konkursu kandydatów, prezentując ich działalność w roku 2019. Prowadząca uroczystość Halina Dobrakowska poinformowała następnie, że tytuł “Żaganianina Roku 2019” przyznano Markowi Łazarzowi, dyrektorowi Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu oraz Sławomirowi Świniuchowi, prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Kolei Ok 1. Nagrodzono w ten sposób osoby, których zaangażowanie i skuteczność wykroczyła poza schemat i obowiązek. Doceniono aktywność obu panów w pracy na rzecz naszej małej ojczyzny. Owocem starań nagrodzonych były przedsięwzięcia, wpływające na historię i promocję Żagania. Marek Łazarz przygotował wyjątkową uroczystość z okazji 75. rocznicy Wielkiej Ucieczki. Wydarzenie cieszyło się taką popularnością, że doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego miasta. Jak podkreślił dyrektor odbierając zaszczytny tytuł, nie może obiecać, że to się więcej nie powtórzy. Zarówno kapituła konkursu, jak i burmistrz Andrzej Katarzyniec podkreślali, że Marek Łazarz jest przede wszystkim pasjonatem, który wykonując swoje obowiązki wykracza znacznie poza wytyczone zawodowo zobowiązania.

Drugi Żaganianin Roku 2019, Sławomir Świniuch, doprowadził w ubiegłym roku do powrotu Żagania na kolejową mapę Polski. Dzięki jego zaangażowaniu i akcji wysyłania kartek (podjętej wspólnie z całym Stowarzyszeniem Miłośników Kolei Ok1) udało się przywrócić połączenie kolejowe naszego miasta z Żaganiem. Jak podkreślił w trakcie swojego wystąpienia Sławomir Świniuch, udało się również godnie otworzyć budynek dworca kolejowego w Żaganiu. Decyzją wykonawcy inwestycji otwarcie zaplanowano “po cichu”. Stowarzyszenie zaprosiło mieszkańców mieszkańców całego regionu na Loko-Piknik, aby w wyjątkowej oprawie zaprezentować ten przepiękny obiekt mieszkańcom. Burmistrz Andrzej Katarzyniec zadeklarował w trakcie uroczystości, że Stowarzyszenie otrzyma niebawem dwie drezyny, o które wystąpiliśmy do starostwa nowosolskiego. Jest to prezent dla wszystkich miłośników kolei z Żagania.

Trzecim z nominowanych w tegorocznej edycji plebiscytu był zespół kameralny Con Anima Musica. Zespół muzyki dawnej tworzą Anna Pinkowska (sopran), Anna Szczepaniak (sopran), Wiesław Urban (tenor), Mariusz Kokot (bas), Jagoda Mikołajczyk (sopran). W trakcie uroczystości zespół zaprezentował swoje umiejętności zgromadzonej na uroczystości publiczności.

Zespół występował na wielu koncertach w innych miastach Polski – Zielonej Górze, Kożuchowie, Głogowie, Lubniewicach, Lubsku, w zamku królewskim w Niepołomicach czy w kaplicy św. Kingi w Wieliczce oraz za granicą, będąc honorowym członkiem delegacji Żagania w miastach partnerskich Siegen i Netphen czy w Ortrand. Ponadto zespół koncertował w wielu miastach Czeskich Moraw (m.in.w katedrze w Ołomuńcu czy Mikulczicach, gdzie wystąpił z okazji najważniejszego w tamtym rejonie święta śś.Cyryla i Metodego z udziałem czeskich władz świeckich i kościelnych). Efektem pracy artystycznej zespołu i jego dorobku jest płyta „Con Anima Musica”, która ukazała się m.in. dzięki wsparciu z Urzędu Miasta Żagań.