Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze “ Cantores” zaprasza na kolejne koncerty z cyklu Thesaurus Chori Saganensis. Tegoroczna edycja obejmuje dwa koncerty i jest kontynuacją realizowanego od sześciu lat projektu (wcześniejsza nazwa: Chori Saganensis) dotyczącego przywracania kulturze muzycznej osiemnastowiecznych zabytków pochodzących z dawnej biblioteki klasztoru augustianów w Żaganiu.

Ten unikatowy zbiór jest największym i jednym z najbardziej istotnych elementów muzycznego dziedzictwa kulturowego w naszym regionie. W ramach tej edycji zostanie przygotowanych i wykonanych dziewięć współczesnych premier dzieł ze zbioru żagańskiego.

Koncerty odbędą się w Żaganiu i w Zielonej Górze. Prezentowane wykonania zostaną zrealizowane z dbałością o dotrzymanie tzw. historycznej praktyki wykonawczej z użyciem kopii instrumentów i technik gry, co gwarantuje powrót do brzmienia zbliżonego do autentycznego.

W programie koncertu w Żaganiu znajdą się cztery współczesne premiery: K. Loos Missa in D, dwie arie kontrafakturowe – jedna autorstwa C. H. Grauna – Aria Benedicamus patrem, druga to dzieło G. B. Pergolesiego- Aria Maria gustum oraz dwa offertoria: Anonim- Vos genii accurite i Beata es virgo S. Grabe. To ostatnie dzieło miało już swoją premierę w ubiegłym roku, a tegoroczne wykonanie będzie premierą żagańską.

Koncert w Żaganiu odbędzie się 29 sierpnia 2021 r. o godz. 16.00
W pięknie odrestaurowanym prezbiterium kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, koncertować będzie zespół Cappella Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Całe, wspaniałe wnętrze o świetnej akustyce wypełni osiemnastowieczna muzyka, która była zapewne wielokrotnie tu wykonywana. Można powiedzieć, że dokona się jej symboliczny powrót po ponad dwustu latach.

Drugi z koncertów, odbędzie 16 października 2021 r. w Zielonej Górze w konkatedrze pw. Św. Jadwigi.
Program obejmie pięć współczesnych premier kompozycji z biblioteki żagańskiej. Będą to Nieszpory V. Rathgebera, dwie arie kontrafakturowe C. H. Grauna oraz dwa offertoria; F.X. Brixiego Veni creator oraz anonimowe Huc, huc gentes properate.

Podobnie jak w przypadku koncertu w Żaganiu wykonawcą będzie zespół Cappella Viridimontana również pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Z racji znacznie mniejszego wnętrza konkatedry, w porównaniu z kościołem żagańskim, zespół wykonawców będzie zmniejszony, bardziej kameralny, Z powodu barokowych Nieszporów V. Rathgebera w składzie instrumentów pojawi się fagot barokowy. Początek koncertu godz. 20.00

„Koncert dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu 4 „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

Żródło: materiały prasowe