Nowe oświetlenie uliczne

31 sierpnia 2021 zakończono montaż nowoczesnego systemu sterowania oświetleniem ulicznym na terenie Żagania. Zamontowano 60 programatorów, które pozwalają kontrolować i zarządzać oświetleniem ulicznym w mieście automatycznie. Sterowanie wyłączaniem i włączaniem oświetlenia ulicznego odbywa się za pomocą zegara atomowego, co gwarantuje absolutną precyzję. Koszt stworzenia systemu i montażu urządzeń sterujących wyniósł 84.144 złotych.

Modernizacja zegarów ulicznych stanowi kolejny etap działań zainaugurowanych w grudniu 2019 roku przez burmistrza Andrzeja Katarzyńca. W wyniku spotkania z dyrektorem firmy ENEA Oświetlenie w Zielonej Górze, zawarto porozumienie dotyczące modernizacji oświetlenia drogowego na terenie Żagania, decydując o rozpoczęciu prac od centrum miasta. Gmina Żagań o statusie miejskim w 2020 roku zabezpieczyła na ten cel 120 tysięcy złotych, w tym roku kolejne 220 tysięcy złotych.

Większość opraw i słupów na terenie miasta ma już ponad 30 lat i jest w złym stanie technicznym. Dzięki podejmowanym od dwóch lat inwestycjom stare oprawy zastępują nowe, energooszczędne, ledowe. Sukcesywnie wymieniane są również stare słupy oświetleniowe.