Święto Czarnej Dywizji rozpoczęła dzisiaj msza święta w Kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. W uroczystości wziął udział burmistrz Andrzej Katarzyniec wspólnie z przewodniczącym rady Adamem Matwijowem. W mszy wzięli udział obecni i byli dowódcy dywizji, żołnierze oraz pracownicy garnizonu Żagań. Msza stanowiła pierwszy punkt uroczystości Święta Czarnej Dywizji. Władze miasta biorą udział w każdym wydarzeniu, podkreślając w ten sposób ogromne znaczenie jednostki dla życia miasta – Pancernej Stolicy Polski.

Święto Czarnej Dywizji to obowiązkowy capstrzyk, poprzedzający jutrzejsze uroczystości na placu gen. Maczka. W tym roku po zakończonym apelu zapraszamy na defiladę, która o godzinie 13.00 wyruszy ulicami miasta.
Podczas capstrzyku można było usłyszeć że, dzień Święta Dywizji przypada w rocznicę wiktorii wiedeńskiej, a w tym roku łączy się z 76-leciem istnienia Czarnej Dywizji. Przypomniano, iż 338 lat temu, król Jan III Sobieski stanął na czele wojsk sprzymierzonych i rozgromił pod Wiedniem armię Turecką, największą armię, jaka kiedykolwiek wdarła się do Europy. Ponadto wrócono pamięcią do zwycięskich skrzydeł husarii symbolu 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i jego żołnierzy, którzy wyzwalając 76 lat temu miasta Europy Zachodniej, ginęli na polach Francji, Belgii i Holandii. Nie zapomniano jednocześnie o husarii ostatniej wojny, którą byli także polscy żołnierze 1.Drezdeńskiego Korpusu Pancernego, walczący w krwawych bitwach II wojny światowej, kończąc swój szlak bojowy w operacji praskiej, w maju 1945 r.