Jarmark sw Michala 2021

Drugi dzień święta miasta będzie miał głównie wojskowy charakter. O godzinie 11.00 plac gen. Maczka stanie się areną Święta Czarnej Dywizji. Zaproszeni goście wezmą udział w uroczystym apelu, skąd następnie udadzą się na ulicę Dworcową, gdzie odbędzie się defilada pododdziałów oraz pokaz dynamiczno-statyczny sprzętu wojskowego (informacje na temat utrudnień w ruchu dostępne są tutaj).

Równocześnie do godziny 17.00 na błoniach Żagańskiego Pałacu Książęcego miłośnicy i pasjonaci militariów, a także przyjaciele dywizji, mogą uczestniczyć w pikniku militarnym. W czasie pikniku każdy znajdzie coś dla siebie, od smacznej żołnierskiej grochówki i wypiekanego wojskowego czarnego chleba, aż po możliwość oglądania z bliska sprzętu wojskowego. Prezentować się będą również żołnierze amerykańscy z 1ABCT (Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej). Ponadto zaplanowano pokazy fechtunku i umiejętności grupy rekonstrukcyjnej z czasów króla Jana III Sobieskiego oraz pododdziału kawalerii w barwach 14 Pułku Ulanów.

Na głównej scenie o godzinie 16.00 zaprezentuje się orkiestra wojskowa z Żagania, od 17.00 soliści i zespoły z klubu wojskowego Czarnej Dywizji. O godzinie 18.00 sceną zawładną jazzowo-folkowe klimaty, w które wprowadzi nas Dagadana. O 20.00 zapraszamy na występ Tomasza Organka z zespołem. Formacja zyskała popularność dzięki udziałowi w ogólnopolskiej trasie koncertowej “Męskie Granie”. Wszystkich miłośników rockowego brzmienia zapraszamy na dwugodzinną muzyczną ucztę.

W ciągu dnia nie zabraknie oczywiście wydarzeń dodatkowych. Po udanych zakupach, kosmicznej zabawie w wesołym miasteczku, skosztowawszy wszystkich atrakcji pikniku wojskowego, nadejdzie czas na zawody kajakarskie prowadzone przy rzece przez STW “Szron-Czerna”. Swoje umiejętności sprawdzić będzie można w godzinach od 12.00 do 16.00. Od godziny 10.00 można natomiast kibicować wędkarzom, biorącym udział w zawodach na stawie nr 3 na Gryżycach oraz sportowcom walczącym w turnieju siatkarskim o Puchar Burmistrza Miasta Żagań (na hali sportowo-widowiskowej Arena). Dzień zakończą nocne obserwacje nieba z Planetarium Wenus, na które w godzinach od 22.00 do 02.00 zapraszamy na Wieżę Widokową.