17 września, w 82. rocznicę zbrojnego ataku ZSRR na Polskę, uczczono w Żaganiu pamięć o ofiarach “nieludzkiej ziemi”. Burmistrz Andrzej Katarzyniec  wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta Żagań Adamem Matwijowem złożyli kwiaty pod Krzyżem Zesłańców Sybiru na miejskiej nekropolii. Na tej ważnej dla całej społeczności regionu uroczystości nie zabrakło przedstawicieli Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz członków Koła nr 9 Związku Sybiraków w Żaganiu.

Wszyscy obecni udali się również na grób śp. Marii Jastrzębskiej, która przez 30 lat była prezesem koła nr 9 Związku Sybiraków.

Pani Maria całym sercem była oddana Sybirakom. Pomagała w sporządzaniu wniosków o przyznanie świadczeń za pobyt na Syberii. Pamiętała o każdym Sybiraku towarzysząc mu w jego ostatniej drodze, wygłaszając mowę pożegnalną nad grobem. Inicjowała wiele wydarzeń patriotycznych związanych z losem Sybiraków – rocznice zsyłki na Sybir, Dzień Sybiraka, spotkania z młodzieżą szkolną. Zainicjowała zbieranie wspomnień Sybiraków oraz przygotowywała materiały do wydania książki o losach członków żagańskiego koła.

W złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Żaganiu.