Otwarcie wystawy

We wtorek gościliśmy w Pałacu Książęcym w Żaganiu delegację z naszego miasta partnerskiego Teltow na uroczystym otwarciu wystawy fotograficznej. Wystawa stanowi zwieńczenie konkursu „Moje spojrzenie na moje miasto” w projekcie pt. „Transgraniczna pocztówka – polsko-niemiecki konkurs fotograficzny” współfinansowanym z Funduszu Małych Projektów w Euroregionie „Sprewa-Nysa-Bóbr” dla Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Polsko-niemiecka komisja konkursowa przy wsparciu wykwalifikowanego eksperta oceniła ponad pięćdziesiąt zdjęć, które zostały zgłoszone do konkursu przez mieszkańców Żagania oraz Teltow i wyłoniła najlepsze fotografie w każdej z trzech kategorii: Architektura, Kultura i tradycje regionu oraz Przyroda i krajobraz. Prace konkursowe zostały wyeksponowane na wystawie, której uroczyste otwarcie nastąpiło w miniony wtorek. W trakcie wydarzenia Burmistrz Miasta Żagań Andrzej Katarzyniec wraz z Burmistrzem Teltow Thomasem Schmidtem, Dyrektorem Żagańskiego Pałacu Kultury Anną Mrowińską oraz Przewodniczącym Rady Miasta Żagań Adamem Matwijowem wręczyli nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursu.

W kategorii „Architektura” zwyciężyła praca Katarzyny Winczaruk „Wysoka pani”. Wyróżnione zostały fotografie Ingo Alms „S-Bahn Teltow Stadt” oraz Barbary Buczek „Ulica Gimnazjalna”. Laureatem w kategorii „Kultura i tradycje regionu” został Jan Kara za zdjęcie „Muzycznie kręte schody”, natomiast wyróżnienie otrzymała fotografia „Takie tango” autorstwa Włodzimierza Bochonia. W kategorii „Przyroda i krajobraz” najlepsza okazała się praca Daniela Brose „Mohnblumen im Sonnenaufgang”. Przyznano również dwa wyróżnienia: Andrzejowi Dubielowi za zdjęcie „Jesień przy Młynówce” i Oliverowi Pagelsowi za „Kuckuckskind”.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać również prelekcji Mariusza Wieczerzyńskiego pod tytułem „Sagan – Żagań: fotografia  a tożsamość miejsca. Zerwania, ciągłości, transformacje”, a w trakcie oglądania wystawy dyskusjom nie było końca. Atmosfera spotkania była niezwykle serdeczna i wywarła pozytywny wpływ na pogłębianie partnerskich więzi między Żaganiem i Teltow.

Ekspozycja znajduje się w Holu Słonecznym Pałacu Książęcego w Żaganiu i będzie dostępna do 27 grudnia br.

Dziękujemy całemu zespołowi Żagańskiego Pałacu Kultury za zaangażowanie i profesjonalną organizację wydarzenia.