Plan korowodu jarmarkowego 2022

Rozpoczynamy dziś XXVI Jarmark świętego Michała w Żaganiu! Nasze Święto wywodzi się z handlowego charakteru miasta, które w XII wieku znajdowało się na tzw. Niskim Trakcie, czyli na trasie przewozu soli z Lipska do Wrocławia i do Poznania. Pielęgnując handlowe tradycje Żagania świętujemy współcześnie Dni Miasta wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, a bardzo ważnym elementem obchodów pozostaje Święto Chleba. Dzisiaj po godzinie 16.00 na głównej scenie nasi rzemieślnicy przekażą wypieczony w Żaganiu chleb burmistrzowi Andrzejowi Katarzyńcowi. Gospodarz miasta podzieli się nim z mieszkańcami.

Przez dwadzieścia sześć lat Jarmarku św. Michała imprezie towarzyszył barwny korowód. Wielokrotnie zachęcaliśmy dzieci i młodzież do przebierania się w postaci ważne dla naszej historii i tradycji. Ubiegłoroczny korowód był “Kosmiczny” dla uczczenia 450. rocznicy urodzin Johannesa Keplera, który dwa ostanie lata życia spędził w naszym mieście. W tym roku świętujemy 75-lecie powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej, która nosi imię Papuszy – cygańskiej poetki, która żyła i tworzyła w Żaganiu. Postać ta i jej twórczość zainspirowała nas do ogłoszenia konkursu na jarmarkowe przebranie pod hasłem „Kulturalny Tabor”. Młodzież może przebrać się za postaci z wybranej książki, filmu lub widowiska. Ciekawi jesteśmy, jakie tabory wyruszą za chwilę w żagańskim korowodzie. Zachęcamy na trasę przemarszu do śledzenia pomysłów naszych uczniów. W niedzielę o 19.00 na dużej scenie poznamy zwycięzców tegorocznej zabawy.

Korowód stanowi również okazję do wspólnego przemarszu z przyjaciółmi Żagania, jednostek nas wspierających, dowódców 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, służb miejskich, zaprzyjaźnionych samorządowców, przedstawicieli Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, przedsiębiorców, przedstawicieli miast partnerskich, żagańskich klubów sportowych i stowarzyszeń, wszystkich szkół funkcjonujących w Żaganiu.

Zapraszamy oczywiście do udziału we wszystkich przygotowanych na Jarmark św. Michała wydarzeń. Znajdą je Państwo na specjalnie stworzonej stronie oraz na plakatach.

Do zobaczenia w Żaganiu!

Plakat Jarmark św. Michała