W miniony weekend (od 21 do 23 kwietnia) żagańska Arena była gospodarzem wyjątkowego polsko-niemieckiego turnieju piłki nożnej, zorganizowanego przez nasze miasto wspólnie z partnerskim Teltow. Projekt zrealizowano dzięki środkom z Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie „Sprewa-Nysa-Bóbr” dla Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Na zaproszenie burmistrza Andrzeja Katarzyńca w turnieju dodatkowo wzięły udział dzieci z partnerskiego Chocimia. Drużyny rywalizowały w dwóch grupach wiekowych – Orlików (w sobotę) i  Żaków (w niedzielę). W międzyczasie młodzi sportowcy korzystali z zajęć sportowych i ciekawych animacji, jakie przygotowano na hali, aby pomóc doskonalić piłkarzom umiejętności techniczne. Specjalne tory sprawnościowe i zajęcia ogólnorozwojowe stały się również okazją do integracji. W podziale na grupy dzieci rywalizowały i współpracowały, ciesząc się ze wspólnie spędzonych chwil i pokonanych przeszkód. W ramach odpoczynku wszyscy zawodnicy korzystali z basenu miejskiego oraz kręgielni. Nasi goście na czas turnieju zamieszkali w przylegającym do boiska hostelu, korzystali zatem z murawy i treningów do późnych godzin wieczornych.

Na żagańskim boisku zaprezentowało się aż 12 klubów sportowych – siedem z Polski (MKS Czarni Żagań 1957, Football Academy Żagań, GLOBAL Transport Nowogród Bobrzański, Łużyce Lubań, Akademia Piłkarska Falubaz Żagań, Czarni Drągowina, MULKS Dwójka Gubin I i II), trzy z Niemiec (Teltower FV 1913 e.V., SV RUHLSDORF, United TELTOW) i dwa z Ukrainy (Twierdza Chocim i Dniestr Chocim). Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach. Cztery najlepsze zespoły z każdej grupy walczyły w fazie pucharowej. W trakcie turnieju na żagańskim kompleksie Arena rozegrano 36 meczów! Każdy trener i zawodnik otrzymał pamiątkowy medal oraz upominki, wyróżniono 16 najlepszych zawodników, nagrodzono pucharami i piłkami najlepsze zespoły. Młodzi piłkarze rywalizowali w duchu fair play. Turniej zintegrował dzieci rejonu przygranicza i rozwinął ich sportowe pasje.

W sobotnim turnieju “Orlików”, po eliminacjach i fazie finałowej, wyłoniono zwycięzców. Najlepsza okazała się drużyna gospodarzy MKS Czarni Żagań 1957. Drugie miejsce zajęli piłkarze Football Academy Żagań, trzecie drużyna Teltower FV 1913 e.V. W niedzielnych zawodach “Żaków” najlepszy okazał się zespół Czarnych Drągowina. Drugie miejsce wywalczyli piłkarze MKS Czarni Żagań, trzecie MULKS Dwójka Gubin II.

Turniej piłkarski stanowił kolejny z projektów, jaki zrealizowaliśmy dzięki współpracy z miastem partnerskim Teltow. Goście z Niemiec brali udział w całym turnieju. Przedstawiciele magistratu Jürgen Stich i Dirk Pagels wspólnie z gospodarzem Żagania Andrzejem Katarzyńcem dokonali niedzielnej dekoracji zawodników. W sobotę ceremonię prowadzili Hans-Jürgen Watteroth ze stowarzyszenia partnerskiego Teltow bez granic, zastępca burmistrza Żagania Sebastian Kulesza oraz prezes Areny Łukasz Kudła.

Jak wyglądał turniej każdego dnia piłkarskich zmagań?

W sobotnich zawodach rywalizowało 8 drużyn. Wygrali gospodarze MKS Czarni Żagań 1957. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszego dnia polsko-niemieckiego turnieju piłki nożnej:

Oprócz rywalizacji piłkarskiej młodzi sportowcy korzystali ze specjalnie przygotowanych animacji i zajęć rozwojowych. Dodatkowo integrowali się i odpoczywali na krytej pływalni i kręgielni.

Niedzielne zmagania “Żaków” na boisku piłkarskim wyglądały następująco:

Dziękujemy wszystkim drużynom za wspaniałą zabawę i fantastyczne emocje. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz na piłkarskiej murawie!

Foto: Adam i Piotr Żyworonek