W miniony weekend już po raz 32 nasze miasto partnerskie Teltow obchodziło swoje święto. Na zaproszenie włodarza Thomasa Schmidta w inauguracji obchodów Dni Miasta Teltow wzięli udział przedstawiciele Żagania – zastępca burmistrza Sebastian Kulesza wraz z przewodniczącym rady Adamem Matwijowem. W tym roku wydarzenie przybrało wyjątkowy charakter, ponieważ wzięli w nim udział również przedstawiciele trzeciego partnerskiego miasta – ukraińskiego Chocimia.

Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i realizowanych wspólnie projektów oraz określenia planów na przyszły rok, również w zakresie trójstronnych inicjatyw w dziedzinie sportu i nie tylko. Przewodniczący stowarzyszenia partnerskiego “Teltow ohne Grenzen”, po sukcesie wiosennego turnieju piłki nożnej dzieci i młodzieży, który odbył się na terenie żagańskiego kompleksu Arena z udziałem zawodników z Polski, Niemiec i Ukrainy, zadeklarował chęć organizacji kolejnej edycji turnieju w 2024 roku w Teltow. Partnerzy rozmawiali także na temat intensywniejszego rozwoju współpracy w zakresie kultury, proponując organizację wspólnych wystaw tematycznych lub koncertów młodych muzyków z Żagania, Teltow i Chocimia.
Ostatnim punktem wizyty był wernisaż wystawy malarskiej autorstwa Christy Schwab und Christiny Wienzek z Ahlen, które również jest miastem partnerskim Teltow.

W trakcie obchodów Dni Miasta Teltow goście odsłonili nowy drogowskaz na tablicy z miastami partnerskimi, wskazujący kierunek nowej współpracy z Ukrainą.