26 stycznia 2023 roku w murach żagańskiego pałacu doszło do podpisania historycznego partnerstwa pomiędzy trzema miastami z trzech różnych części Europy. Bohaterami uroczystości był ukraiński Chocim, niemieckie Teltow oraz polski Żagań. 11 stycznia  2024 roku obchodziliśmy w Żaganiu pierwszą rocznicę tamtego wydarzenia. Do naszego miasta przybyli gospodarze partnerskich miast, aby podsumować miniony rok i współpracę. Thomas Schmidt z Teltow, Andrij Dranczuk z Chocimia oraz Sebastian Kulesza z Żagania zadeklarowali kolejne wspólne projekty i pomoc, której potrzebują nasi przyjaciele na wschodzie.

W ramach pierwszego jubileuszu trójstronnej współpracy do tablicy miast partnerskich Żagania dołączył Chocim. Burmistrz Andrzej Katarzyniec poprosił o wspólne odsłonięcie tablicy gospodarzy obu miast. Pomimo widocznych na planszach kilometrów dzielących nasze domy widać bliskość ludzi, którzy odnaleźli się, by wspólnie pomagać gminie ogarniętej wojną, potrzebującej wsparcia.

 

 

Podsumowaniem roku współpracy była również gala samorządowa w sali Kryształowej Pałacu Książęcego, której gospodarze – starosta Henryk Janowicz oraz burmistrz Andrzej Katarzyniec – podziękowali przyjaciołom żagańskiego samorządu za rok intensywnych działań na rzecz naszej wspólnoty. Burmistrz Andrzej Katarzyniec poinformował zebranych, że kolejny transport darów wyruszy za chwilę w drogę do ukraińskiego Chocimia, a w nim wyposażenie szkół (biurka, krzesła, tablice, stoły, przybory szkolne) oraz 10 ton materiałów budowlanych.

Gospodarz miasta podsumowując pierwszy rok partnerstwa polsko-niemiecko-ukraińskiego przypomniał o wspólnych zawodach sportowych dla młodzieży, które miały miejsce w Żaganiu.r Dumny jestem, że wspólnie łamiemy stereotypy i pokazujemy, jak powinna wyglądać wspólnota – partnerstwo przyjaźni i współpracy oparte na sprzeciwie wobec przemocy i wojny. Żagań, Teltow i Chocim tworzą Europę bez granic, burząc polityczne i kulturowe bariery, udowadniając że człowiek jest ważniejszy od wszelkich innych zależności i kontekstów – powiedział gospodarz Żagania. – Dziękuję Wam przyjaciele za pierwszy rok współpracy i już cieszę się na kolejne jubileusze, dzięki którym będziemy rozwijać nasze relacje.

Na scenie zaprezentowały się dzieci z żagańskiej szkoły muzycznej oraz zespół ukraiński, który przejechał 1000 kilometrów, aby porwać publiczność swoimi pieśniami o wolnej Ukrainie. Nie zaprzestaniemy budowy wspólnoty opartej na szacunku, tolerancji i zrozumieniu – podsumował burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Piszmy dalej współczesną historię Europy skupiając się na tym, co łączy i co buduje. Niech najważniejszym filarem naszych biografii stanie się Przyjaźń.