Start Tourismus Museum der Kriegsgefangenenlager

Museum der Kriegsgefangenenlager

Muzeum Obozów Jenieckich (dawniej Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców w Żaganiu) powstało w latach 1967 – 1971 ku czci jeńców ze Stalagu VIII C. Za budynkiem ustawiono wstrząsający pomnik ukazujący leżącą pod obeliskiem postać jeńca. Odwiedziny muzeum to doskonała lekcja historii dla obecnych pokoleń.

W muzeum zostały zgromadzone i udostępnione dla oglądających pamiątki po bohaterach II wojny światowej oraz świadectwa dokonanych zbrodni. W budynku głównym muzeum, zwiedzający początkowo zaznajamiani zostają z historią tego miejsca, dzięki wyświetlanej projekcji filmowej.

Następnie mogą obejrzeć wystawy stałe – m.in.: „Guziki z umundurowania jenieckiego”, „Życie sportowe w żagańskich obozach”, „Ucieczka – Drewniany Koń”,oraz czasowe – „Życie kulturalne w żagańskich obozach” oraz „Lotnicy polscy w Stalagu Luft 3”.

Na miejscu znajduje się również replika baraku nr 104, gdzie można zapoznać się z rekonstrukcją izby jenieckiej oraz wystawami, takimi jak:

  • “Tunel Dick”,
  • “The Long March – ewakuacja żagańskich obozów jenieckich”,
  • “Ucieczka pod kryptonimem The Wooden horse”,
  • “The Great Escape”,
  • “Francuzi w Stalagu VIII C”,

Na terenie znajduje się tunelu ucieczkowego „Harry” oraz zrekonstruowana wieża strażnicza. Elementem muzeum jest ponadto 13 kilometrowy szlak turystyczny wiodący przez miejsca związane z ucieczką.

Dowiedz się więcej na temat Żagańskiego Kompleksu Jenieckiego.

Dowiedz się więcej na temat lokalizacji obiektu, godzin otwarcia oraz możliwości zwiedzania.