105 Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią włącza się do akcji „Światełko Pamięci” zainicjowanej kilka lat temu przez Radio Lwów i ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie, a polegającej na zbiórce zniczy i świec, które zapłoną 1 listopada na polskich nekropoliach we Lwowie: Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym popularnie Cmentarzem Orląt oraz Cmentarzu Janowskim.

Urząd Miasta w Żaganiu po raz kolejny przyłącza się do akcji. Osoby pragnące przekazać światełko pamięci na lwowskie cmentarze zapraszamy do przynoszenia świec i zniczy do pokoju nr 12 (I piętro budynku Urzędu Miasta, Plac Słowiański 17). Zbiórka trwa do 20 października 2015 roku. Zebrane znicze przekazane zostaną organizatorom, a następnie harcerzom, którzy zapalą światełko pamięci na grobach naszych rodaków.

Na Ukrainie nie ma tradycji palenia świec na mogiłach w dniu Wszystkich Świętych, a sytuacja finansowa Polaków żyjących tam jest bardzo zła i często nie stać ich na zakup nawet jednego znicza.

Warto przypomnieć, że na lwowskich nekropoliach spoczywają wybitni Polacy, osoby którymi szczyci się cała Polska m.in. gen.prof. Ludwik Rydygier – światowej sławy lekarz chirurg, Maria Konopnicka – autorka „Roty”, Władysław Bełza – autor “Katechizmu Polskiego Dziecka”, Gabriela Zapolska, Stefan Banach – wybitny matematyk, Artur Grottger, Benedykt Dybowski, znajdują się tu także największe zbiorowe kwatery powstańców listopadowych 1830 roku (słynna „żelazna kompania”) i styczniowych 1863 roku. Tutaj spoczywają żołnierze Kościuszki i Szwoleżerowie spod Somosierry.

znicze dla lwowa- plakat strona