27 kwietnia 2016 roku z inicjatywy Burmistrza Daniela Marchewki odbyła się w Żaganiu I Konferencja Profilaktyczna, skierowana do osób zajmujących się zawodowo pomaganiem osobom uzależnionym i społecznie wykluczonym oraz rodzinom. W Sali Inter spotkali się pracownicy socjalni, pedagodzy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, policjanci, członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy świetlic opiekuńczo-wychowawczych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pracownicy żagańskich instytucji kultury. Konferencja jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej „Postaw na rodzinę”, której tegorocznym głównym założeniem jest skupienie się na rozwijaniu u dzieci inteligencji emocjonalnej. Dzięki niej młodzi ludzie potrafią panować nad sobą i mówić „nie” w sytuacjach, gdy ktoś proponuje im alkohol lub dopalacze. 

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, gdyż otwieramy w Żaganiu drzwi do problematyki ducha – podkreślił gospodarz spotkania Burmistrz Daniel Marchewka, witając przybyłych gości, dzieląc się z zebranymi krótką refleksją – Państwo są zawodowo lekarzami pierwszego kontaktu. To jest już epidemia – uzależnienie dotyka coraz więcej osób. To jest jak wirus, jak grypa, który mutuje tak szybko, że nie nadążamy opracowywać szczepionek. Inicjator spotkania zwrócił również uwagę, iż koszty społeczne przywrócenia tych osób do społeczności są znaczne. Tak liczna obecność na dzisiejszym spotkaniu świadczy o tym, że łączy nas troska o rodzinę i o dzieci w rodzinie. Zapraszamy do obejrzenia materiału z otwarcia spotkania.

Jako pierwszy z gości głos zabrał Robert Banasiewicz, specjalista terapii uzależnień, kierujący Centrum Psychoterapii Willa Arkadia. W trakcie swojego wystąpienie przybliżył zebranym problematykę uzależnień na bazie swoich doświadczeń zawodowych, wskazując, że zbyt mało skupiamy się na profilaktyce, zbyt wiele uwagi poświęcając objawom. Robert Banasiewicz przypomniał, że osoby pomagające innym nie dysponują procedurami leczenia “bólu duszy”. Wielu cennych rad pomocnych w relacjach z pacjentem/klientem udzielił uczestnikom Konferencji drugi z zaproszonych gości – Maciej Gendek, psycholog, terapeuta uzależnień.