Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie, do którego trafiają odpady z tereny gminy Żagań, przygotował kampanię informacyjną dla mieszkańców o zasadach prowadzenia prawidłowej segregacji bioodpadów. Prawidłowo prowadzony na poziomie indywidualnych gospodarstw domowych proces segregacji bioodpadów sprawi, że po przewiezieniu materiału do Zakładu, możliwe będzie przerobienie go na kompost, który z powodzeniem będzie można wykorzystać w naszych parkach, ogrodach kwiatowych i kwietnikach. Kompost zanieczyszczony m. in. szkłem czy odpadami pochodzenia zwierzęcego staje się bezużyteczny i nie może być wykorzystywany do nawożenia ziemi.

Segregując bioodpady w domu pamiętajmy, że do pojemników/worków

WRZUCAMY:

roślinne resztki żywności, obierki z owoców i warzyw oraz ich części, zepsute warzywa i owoce, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, kwiaty cięte i doniczkowe, ziemię po kwiatach, trociny, skoszoną trawę, liście, drobne gałęzie;

NIE WRZUCAMY:

·  mięsa, kości, ryb, foli, szkła, metalu, nabiału (serów, jogurtów itp.), płynnych resztek żywności, popiołu z kominka i pieca, kamieni, odchodów zwierzęcych, żwirku dla kota,  padłych zwierząt, płyt wiórowych, pieluch, artykułów higienicznych.

 

Pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie – odpady powinny być wyrzucone bez opakowań, tj. worków, siatek, słoików!