28 maja 2016 roku w Pałacu Książęcym w Żaganiu rozpoczęła się II Konferencja Psychoonkologiczna, która przeznaczona jest dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów, psychoterapeutów, fizjoterapeutów zainteresowanych tematem wsparcia w schorzeniach onkologicznych, pacjentów, ich bliskich oraz innych osób zainteresowanych tym tematem, Wszystkich obecnych powitał w Żaganiu gospodarz miasta Burmistrz Daniel Marchewka, życząc przybyłym owocnych wykładów i zdobycia podstawowej wiedzy o człowieku, jaką jest posiadanie ogromnej chęci do życia. Wy jesteście dzisiaj bogactwem dla naszego skromnego Żagania. Czujcie się, jak u siebie w domu. Życzę owocnego pobytu w Żaganiu – podsumował włodarz miasta.

 

 

W trakcie sobotnich i niedzielnych wykładów uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak powinno wyglądać żywienie w terapii antynowotworowej, fizjoterapia w onkologii, praktyka śmiechu w psychoonkologii, terapia pacjenta onkologicznego, radzenie sobie z bólem. Od poniedziałku zainteresowani mogą uczestniczyć w warsztatach Mindfulness, w trakcie których omówione zostaną różne programy oparte na uważności, które są obecnie wykorzystywane w pracy z pacjentem onkologicznym. Podstawowymi narzędziami pracy są techniki medytacyjne. Pacjenci uczą się medytacji na oddechu, skanowania ciała (dzięki czemu są bardziej świadomi wszelkich zmian fizycznych zauważanych podczas choroby i w trakcie procesu zdrowienia), praktykują jogę, ćwiczą techniki wyobrażeniowe oraz praktykują medytację w życiu codziennym.

Organizatorami II Konferencji Psychoonkologicznej w Żaganiu jest Simontowski Instytut Zdrowia oraz NZOZ Ośrodek Terapeutyczny „PROFIL”, partnerem i współorganizatorem jest natomiast Urząd Miasta Żagań.