W poniedziałek 30 maja odbyła się II Żagańska Przedszkoliada Piłkarska 2016 z Football Academy Żagań pod Honorowym Patronatem Pana Daniela Marchewki Burmistrza Miasta Żagań. Współorganizatorem był Urząd Miasta Żagań i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Żaganiu. Przedszkoliada piłkarska odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. W tym dniu na orliku w Żaganiu przy ul. Wojska Polskiego zameldowało się ponad 110 przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy poznawali tajniki piłkarskiego fachu poprzez uczestnictwo w zabawach przygotowanych przez sztab szkoleniowy Football Academy Żagań. Na najmłodszych czekały piłkarskie tory przeszkód.

W przedszkoliadzie udział wzięły prawie wszystkie przedszkola i szkoły z całego miasta Żagań, które tworząc 10-osobowe zespoły musiały stawić czoła pięciu torom przeszkód, które wymagały dobrej koordynacji, zwinności, ale przede wszystkim chęci do wspólnej zabawy.

Po uroczystym otwarciu nastąpiło iście piłkarskie święto przedszkolaków.
Pierwszy tor przeszkód wymagał szybkiego biegu na wyznaczonym dystansie oraz zademonstrowania swoich możliwości koordynacyjnych na lasce gimnastycznej oraz kole hula-hop. Drugi tor przeszkód został urozmaicony koniecznością przejścia na czworaka na wyznaczonym odcinku po murawie orlika co bardzo spodobało się przedszkolakom. Pierwszy i drugi tor przeszkód zakończony był strzałem do bramki.
Najbardziej zaawansowane okazały się ostatnie trzy tory, które wymagały nie tylko umiejętnego przejścia pod poprzeczką, ale także pokonania drabinek koordynacyjnych, które dla wielu były totalnym novum, aczkolwiek… wszyscy poradzili sobie doskonale i tego dnia mogliśmy obejrzeć kilkaset bramek strzelonych przez przedszkolaki. Po zakończonych torach przeszkód nie mogło zabraknąć niespodzianki czyli odwiedzin naszej maskotki Football Academy lemura Julka. Po twarzach dzieci widać było, że doskonale pamiętają naszego Julka z odwiedzin w przedszkolach i z zajęć “Zdrowe żywienie, sprawne ciało”.

Całość imprezy zwieńczyło wręczenie pamiątkowych medali, pucharów oraz dyplomów dla wszystkich uczestników ufundowane przez Pana Daniela Marchewkę Burmistrza Miasta Żagań. Nagrody wręczyli menadżer Football Academy Żagań Damian Sawczak i Dyrektor PSP nr 2 Pani Dorota Maćkowska.
Całą imprezę sprawnie poprowadził menadżer Football Academy Żagań Damian Sawczak, a nad torami przeszkód czuwał trener Football Academy Grzegorz Kmiecik wraz z wolontariuszami którymi byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2.

Organizator: Football Academy Żagań, z którego strony pochodzi tekst oraz zdjęcia. 
Współorganizator: Urząd Miasta Żagań, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Żaganiu