25 i 26 czerwca piętnastoosobowa grupa członków stowarzyszenia “Les amis de Talleyrand” (Przyjaciele Talleyranda) z Francji przybyła z wizytą do miasta księżnej Doroty de Talleyrand – Périgord – Żagania. Stowarzyszenie to działa we Francji od 20 lat. Zajmuje się szeroko rozumianą działalnością historyczną promującą idee związane z postacią Karola Maurycego Talleyranda i członków jego rodziny. Oficjalną siedzibą stowarzyszenia jest Zamek Valencay. Członkowie stowarzyszenia organizują konferencje historyczne i opiekują się miejscami związanymi z tym wybitnym francuskim politykiem i dyplomatą. Odbywają również podróże do miejsc związanych z Talleyrandem i jego rodziną. Tegoroczna wizyta w Polsce była związana z postacią księżnej żagańskiej.

To druga w historii stowarzyszenia wizyta w Żaganiu. Pierwsza miała miejsce dwanaście lat temu w 2004 roku, kiedy to ponad czterdziestoosobowa grupa członków stowarzyszenia, wraz z potomkami księżnej, po raz pierwszy po wojnie przybyła do Żagania, dzięki współpracy nawiązanej między Wiolettą Sosnowską i Françoise AubretEhnert, ówczesną prezes Stowarzyszenia. Podczas dwudniowej wizyty goście, którym przewodniczył aktualny prezes Pan Roland Martinet, odwiedzili miejsca szczególnie związane z księżną Dorotą. W sobotę zwiedzili bibliotekę poaugustiańską oraz  na zaproszenie stowarzyszenia “Nasze Zatonie” ruiny pałacu książęcego w Zatoniu, zapoznali się również z działalnością stowarzyszenia. W niedzielny poranek po kościele p.w. Świętego Krzyża, gdzie znajduje się grób księżnej Doroty, jej siostry Wilhelminy i jej syna Ludwika – Napoleona grupę oprowadził Pan Adam Raciborski. Nasi goście zwiedzili również Pałac Książęcy w Żaganiu, gdzie na uroczystym obiedzie przyjął ich Burmistrz Daniel Marchewka. Podczas rozmów padło wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw, m.in. zorganizowania międzynarodowej konferencji popularno – naukowej na temat księżnej żagańskiej i zacieśnienia współpracy ze Stowarzyszeniem.

Przez cały czas pobytu grupie towarzyszyli Wioletta Sosnowska, nauczycielka języka francuskiego oraz regionalista Marian Świątek. Nasi goście wyjechali z Żagania pełni pozytywnych wrażeń, zachwyceni polską gościnnością i przedsiębiorczością. Ta wizyta może zaowocować w przyszłości wieloma cennymi przedsięwzięciami mającymi znaczenie dla wymiaru kulturowo – historycznego – edukacyjnego naszego miasta.

galeria foto A.Żyworonek