Na dużej scenie Sali Kryształowej Pałacu Książęcego wystąpiły grupy kolędnicze i jasełkowe z żagańskich szkół i przedszkoli. – Po raz pierwszy po remoncie nasza scena gościła młodych wykonawców – powiedziała Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury. – Obiecuję, że będziemy organizować dla was więcej przeglądów i innych przedsięwzięć, bo wprowadziliście prawdziwie magiczny nastrój.

galeria foto A.Żyworonek

VIII Spotkanie Grup Kolędniczych i Jasełkowych w czwartek 8 grudnia zostało zorganizowane w ramach Żagańskiej Kuźni Talentów.

Do przeglądu zgłosiło się osiem grup, reprezentujących szkoły i przedszkola. Przedstawienia były bardzo różne. Od nawiązujących do klasycznych tradycji, aż po nowoczesne, przenoszące świętą rodzinę w czasy zupełnie współczesne. Dzieci dały nam wiele pięknych wzruszeń – zaznaczyła B. Tołpa. – Chciałam przypomnieć, że tradycję jasełek na całym świecie zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu.

W jury zasiedli eksperci: Tatiana Kardynał-Grzegółka, szefowa teatru amatorskiego Kwadrat, zespołu wokalnego i klubu „Czarnej Dywizji”, Jagoda Mikołajczyk – laureatka wielu konkursów wokalnych oraz Waldemar Dybalski, wieloletni instruktor w Żarskim Domu Kultury.

– Oceniając występy braliśmy pod uwagę wiele czynników – stwierdziła T. Kardynał-Grzegrzółka. –  Między innymi choreografię, rekwizyty, itp. Doceniliśmy też pomysł i pracę włożoną w przygotowanie młodych aktorów.

Tytuł laureata i nominację do powiatowego przeglądu jasełkowego, który odbędzie się 11 stycznia w Szprotawskim Domu Kultury otrzymała grupa teatralna „Pro-Dziż-es” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żaganiu.

– Bardzo się cieszymy – powiedział Krzysztof Dzimiński, nauczyciel z PSP 1, który wraz z Małgorzatą Wiadomską przygotował nagrodzony spektakl. – Nasze jasełka noszą tytuł „Nie musisz mówić nic” – tłumaczy K. Dzimiński. – I nasze przedstawienie jest bez słów. Pokazuje, że miłość Boga trwa bez względu na czas, rządy i ludzkie pomysły.

Grupa z PSP 1 również w ubiegłym roku była najlepsza i zdobyła wiele nagród. W wojewódzkim przeglądzie jasełkowym, w ramach programu Pro-Arte Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, w przeglądzie, który odbył się w Sulęcińskim Ośrodku Kultury wywalczyła tytuł laureata.

W żagańskim przeglądzie, w grupie starszej pierwsze wyróżnienie przypadło „Małym kolędnikom” z PSP nr 2, za przedstawienie „Gdy Bóg podróżuje koleją”. Drugie wyróżnienie dostał spektakl „Wigilia w autobusie”, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1, Szkoły podstawowej nr 7 w Żaganiu.

W grupie młodszej jury przyznało drugie wyróżnienie sześciolatkom z Miejskiego Przedszkola nr 2 za widowisko „Przedszkolaki kolędują”. Pierwsze wyróżnienie dostał spektakl „W Śnieżynkowie” w wykonaniu pięcio i sześciolatków z MP nr 5. Tytuł laureata otrzymały dzieci z MP 6, za „Skrzatowe jasełka”. Publiczność i jurorów ujęły między innymi wspaniałe stroje dzieci.

– To był nasz pierwszy występ na dużej scenie – powiedzieli nam Zuzia i Miłosz z MP 6. – Wcześniej występowaliśmy tylko w przedszkolu. Bardzo cieszymy się z nagrody. Było fajnie.   

Mali aktorzy zostali nagrodzeni zabawkami, które będą służyć w ich placówkach.

– Jury wskazało nominacje na przegląd powiatowy, ale mogą w nim wziąć udział również inne, zgłoszone przez nauczycieli grupy – zaznaczyła B. Tołpa.

My trzymamy kciuki za dalsze sukcesy naszych małych kolędników.