50 lat działalności obchodzi Speleoklub BOBRY Żagań. Wielkie świętowanie nastąpi w najbliższy weekend 9-11 grudnia 2016 roku!

Dla  tych, którzy zakładali klub i są w nim od początku, to dosłownie 50 lat pożycia z „BOBRAMI”. Bo w klubie jest trochę jak w małżeństwie – kto raz zakochał się w górach, jaskiniach i związał się z żagańską organizacją, łatwo się z nią nie rozstanie. Tu realizuje się nie tylko pasje, tu człowiek spełnia się towarzysko tu znajduje zrozumienie i przyjaciół, a nierzadko i swoją drugą połówkę. Pasja jest „zaraźliwa” stąd w klubie liczne „Bobrowe rodziny”.
Świętowanie grotołazi rozpoczną w piątek, spotkaniem w siedzibie klubu przy ul. Rynek 11. To będzie skromna imprezk przy kominku i muzyce  – jako przedsmak tego, co będzie działo się w sobotę.
– Prace trwały kilka miesięcy i chcieliśmy podziękować wszystkim Bobrom i naszym Przyjaciołom, którzy poświęcili wiele dni na pracę społeczną na rzecz klubu  – podkreśla Adam Balak  z zarządu organizacji. – Łatwo nie było, obawialiśmy się nawet, czy zdążymy zakończyć roboty do jubileuszu.

Główne uroczystości rozpoczną się dzień później w żagańskim Pałacu, gdzie o szczególną oprawę zadbają żagańscy muzycy – zaznacza skarbniczka speleoklubu, Halina Sawicka.
W pałacowej Sali Kryształowej obchody zainauguruje Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu pod dyrekcją Iwana Moroza, wieczorem bal otworzy koncert zespołu perkusyjnego uczniów tej samej szkoły pod kierownictwem Stanisława Piniuty. Wstęp na te wydarzenia jest wolny.
Uroczystości w pałacu rozpoczną się o godzinie 15.00. Po muzycznym wstępie czeka nas krótki powrót do przeszłości. Będą obecni ci, od których wszystko się zaczęło, na czele z Józefem Klimasem. W 1960 roku przeniósł się z Częstochowy do Żagania wraz z żoną, która dostała pracę w Technikum Włókienniczym.
– Zaproponowano mi, bo interesowałem się harcerstwem, bym zajął się młodzieżą z technikum – wspomina J. Klimas. – I próbowałem ich zainteresować górami, jaskiniami. A ponieważ podobało im się to, stworzyliśmy harcerską drużynę jaskiniową – wspomina J. Klimas. Wśród młodych byli m.in. późniejsi współzałożyciele klubu (który powstał w 1966 roku) – Edward Kęsek i Henryk Zyzański.
To był początek jaskiniowej działalności na terenie Żagania.
To, że „Bobry” od 50 lat upowszechniają turystykę – nie ulega wątpliwości. I to nie tylko na Ziemi Żagańskiej, ale w całej Polsce, a także poprzez swoją działalność górską i jaskiniową w różnych rejonach świata. Pokazy, spotkania, wystawy, prezentacje zdjęć i filmów, prelekcje, organizacja  imprez promujących turystykę i sporty górskie,  w tym Mistrzostw Polski w Technikach Jaskiniowych i Spotkań z Podróżnikami i Ludźmi Gór, współpraca z organizacjami turystycznymi i zachęcanie do uprawiania turystyki kwalifikowanej i sportów górskich poprzez kursy taternictwa jaskiniowego – to tylko część z działań Speleoklubu „Bobry”.
Na sobotnią retrospekcję w pałacu złożą się też: wystawa zdjęć, filmy z działalności Bobrów, opowieści o ludziach, górach, jaskiniach… Będą też podziękowania dla tych, którzy wspierają klub.
Pałacowe spotkanie jest otwarte, zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców i sympatyków – podkreśla prezes klubu, Daniel Oleksy.

 

Materiał: “Bobry”