Wanda Winczaruk - przewodnicząca Rady Miasta Żagań

W przyszłym roku radni pięciu gmin, w tym radni miejscy z Żagania zostaną wyposażeni w służbowe tablety. Będzie to możliwe dzięki wspólnemu projektowi „Wdrożenie zintegrowanej platformy e-usług w partnerskich gminach powiatu żarskiego i żagańskiego”.

Liderem projektu jest fundacja Natura Polska z Lubomyśla oraz Żagań, gmina Jasień, gmina wiejska Żary, Trzebiel, Przewóz i Tuplice.

Projekt zakłada między innymi zakup komputerów do biur rad i tabletów dla radnych. Urządzenia będą pracowały w sieci. Mieszkańcy dzięki specjalnej aplikacji będą mieli elektroniczny dostęp do wszystkich uchwał, które podejmują radni. Program zakłada też dostęp do innych usług, na przykład do e-cmentarza.

Oszczędnie i ekologiczne

Koszt całego przedsięwzięcia dla sześciu partnerów to ok. 3,2 mln zł. Lider projektu na początku przyszłego roku zamierza ogłosić przetarg na wykonawstwo.

– Dzięki tabletom znacznie ograniczymy koszty obsługi radnych – informuje Wanda Winczaruk, przewodnicząca żagańskiego samorządu. – Wszystkie materiały będą przekazywane radnym drogą elektroniczną. Wydruki będą wyjątkami.

Biuro rady ocenia, że przygotowanie materiałów na jedną sesję pochłania ok. pięciu ryz papieru. Do tego dochodzi częsta wymiana tonerów. Materiały na sesję muszą rozwozić strażnicy miejscy, którzy w tym czasie mogliby wykonywać inne zadania.

Sąsiedzi są skomputeryzowani

Radni Małomic dysponują tabletami już od blisko pięciu lat. – Co prawda nie robiliśmy szczegółowych wyliczeń oszczędności z tego tytułu, ale są one niebagatelne – tłumaczy sekretarz Wincenty Chłostowski. – Oszczędzamy tony papieru, tonery, a także koszty związane z rozwożeniem materiałów po terenie gminy. To też oszczędność czasu dla pracowników sekretariatu. Materiały są wysyłane jednocześnie do wszystkich radnych.

Od kilku miesięcy samorządowcy ze Szprotawy na okres swojej kadencji mają do dyspozycji laptopy. Otrzymują wszystkie informacje drogą elektroniczną. Dotyczy to nie tylko materiałów na sesję, ale również odpowiedzi na interpelacje itp. Laptopy znacznie usprawniają komunikację między radnymi, a urzędem.