– W czwartek 15 grudnia starosta odwołał nagle Renatę Sochę, dyrektorkę naszego ośrodka – powiedział Wojciech Olejarz, nauczyciel ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu, podczas szkolnych jasełek w Klubie Wojskowym. – To kolejne szykany ze strony zarządu powiatu, które dotknęły naszą społeczność.

Społeczność szkolna przygotowała w piątek 16 grudnia jasełka w Klubie Wojskowym przy ul. Żarskiej. Na widowni, jako przedstawiciel organu prowadzącego, czyli powiatu, zasiadł Michał Cisek, naczelnik wydziału oświaty w starostwie. Przyjechał też zaproszony przez nauczycieli i rodziców burmistrz Daniel Marchewka, wraz z grupą radnych miejskich. Samorządowcy przybyli podczas przerwy we własnej sesji, żeby okazać wsparcie dla SOSW. – Chcieliśmy pokazać, że dzieci z ośrodka są dla nas ważne – zaznaczył D. Marchewka. – Mamy wielki szacunek do tego, co robicie i jak opiekujecie się dziećmi.

Po jasełkach w imieniu całej społeczności SOSW wystąpił Wojciech Olejarz, który odczytał publiczne oświadczenie, dotyczące poczynań ze strony powiatu. – Mamy dość bezprawnych działań ze strony starosty Henryka Janowicza – powiedział. – Po trzech latach ciężkiej, ale przynoszącej efekty pracy starosta nagle odwołał Renatę Sochę, dyrektorkę naszego ośrodka. W sposób skandaliczny, ponieważ przebywa ona na zwolnieniu lekarskim. Do tego należy dodać obniżenie naszych dodatków przez radnych powiatu. Protestujemy przeciwko łamaniu prawa i działaniom mobbingowym wobec R. Sochy i wobec pracowników SOSW. Będziemy walczyć o sprawiedliwość u wojewody, kuratora oświaty i radnych powiatowych. Poprosimy ich o pochylenie się nad bezprawnym odwołaniem R. Sochy. Prosimy wszystkich o wsparcie i podpisanie się pod naszym protestem.

W imieniu radnych powiatowych głos zabrał Tomasz Kwarciński, który zapowiedział, że podczas poniedziałkowej sesji rady powiatu (19 grudnia o godz. 9.00 w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Gimnazjalnej w Żaganiu) będzie wyjaśniał sprawę. – Szkoda, że przed odczytaniem oświadczenia M. Cisek, naczelnik wydziału oświaty w powiecie wyszedł z sali – zaznaczył.

– Życzę wam z całego serca, żeby wasza walka przyniosła skutki – stwierdził burmistrz. – Macie wsparcie z mojej strony oraz radnych miasta.

Przypomnijmy, że sprawa obniżek nauczycielskich dodatków za pracę w trudnych warunkach była rozpatrywana na sesji 10 listopada. Nauczyciele z żagańskiego SOSW pojawili się na  sesji powiatowej w opaskach z symbolem Solidarności. Powodem był projekt regulaminu obniżającego dodatki o 10 proc. Piotr Twardosz w imieniu związkowców podkreślał, że już wcześniej zabrano im 20 proc. Obniżka miała średnio wynieść ok. 500 zł. Wówczas regulamin został wycofany z obrad, ale zwołano sesję nadzwyczajną na 17 listopada i obniżka została przyklepana prawie jednogłośnie. Sprzeciwił się jej radny T. Kwarciński.

SOSW w ciągu ostatniego roku przeżył mnóstwo kontroli, była też próba odwołania dyrektorki. Została ona ponowiona 15 grudnia, w wigilię szkolnych jasełek.

Nauczyciele podkreślają, że nie są winni tego, że powiat musi zwrócić 3,5 mln zł subwencji oświatowej za kilka lat. To zostało spowodowane złym naliczaniem subwencji w SOSW w Szprotawie i brakiem należytego nadzoru nad placówką. – W tej sytuacji szukanie oszczędności w naszych kieszeniach jest haniebne – denerwują się.

– Jestem matką niepełnosprawnego syna – opowiada Grażyna Hekert, przewodnicząca rady rodziców. Przeżyłam już kilka dyrekcji, ale w ostatnich latach powiat odwołał aż dwie dyrektorki, nie podając żadnego powodu. Protestujemy przeciwko polityce powiatu i nie odpuścimy. Nie wykluczamy strajku.

Poniedziałkowa sesja powiatu zapowiada się gorąco. Upłynie ona prawdopodobnie pod znakiem protestów.

Cała treść oświadczenia społeczności SOSW w Żaganiu poniżej.