O północy w Sylwestra bawmy się bezpiecznie podczas samodzielnego odpalania fajerwerków.

– Pamiętajmy, że fajerwerki są  materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją – podkreślają policjanci. – Odpalanie petard w innym czasie niż noc sylwestrowa może być uznane za wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu lub zakłócanie spoczynku nocnego.

Większość fajerwerków, petard, rakiet, baterii, rzymskich ogni jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad związanych z ich użyciem może doprowadzić do wypadku. Przypominamy o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

Gdy kupujesz – sprawdź czy:

– Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.

– Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

– Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

– Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

– Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera przynajmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Gdy używasz – pamiętaj:

– Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. Nielegalne używanie petard traktowane jest jako wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, za co grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna.

– Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.  Zwróć uwagę na ostrzeżenia.

– Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.

– Wybierz miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

– Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś policji.  Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze.

Źródło: KPP Żagań