Anna Kochman cieszy się z nowej galerii. Dzięki niej zostaną rozwiązane problemy podróżnych, korzystających z autobusów dalekobieżnych.

Do końca lutego mają się zakończyć prace przy budowie parku handlowego przy ul. Żaganny w Żaganiu. W zachodniej części obiektu znajdzie się punkt przesiadkowy dla podróżnych i zatoka autobusowa. Dzięki umowie zawartej przez miasto z inwestorem.

Przypomnijmy, że teren placu manewrowego i dworca należał do żarskiego PKS-u, zaś wcześniej do Skarbu Państwa. Cztery lata temu został sprzedany, a budynek rozebrany, na co samorząd nie miał żadnego wpływu.

Podróżni narzekali na fatalne warunki i bałagan w oznakowaniu miejsc, z których odjeżdżają autobusy dalekobieżne. W tym roku problem zostanie rozwiązany.

Jeszcze w fazie projektowania parku handlowego burmistrz Daniel Marchewka wynegocjował umieszczenie punktu przesiadkowego z poczekalnią, kasą biletową, toaletą i zatoką autobusową na terenie galerii. Ani powiat, ani gmina wiejska nie włączyły się w te starania, chociaż z punktu będą w większości korzystać podróżni z innych gmin. Teraz nie będą już musieli czekać na autobus na deszczu, czy śniegu.

Mieszkańcy się cieszą

– Mieszkam przy ul. Śląskiej i często przychodzę tu na zakupy – opowiada Anna Kochman. – Sama co prawda nie korzystam z autobusów PKS, ale przystanek na chodniku przy ul. Żaganny powodował bałagan i zagrożenie. Sama podpisywałam się pod petycją, aby coś wreszcie z tym zrobić. Bardzo się cieszę, że budowa galerii jest na ukończeniu. Z całą pewnością będziemy z niej korzystać. Ludzie są z tego bardzo zadowoleni.

Budowa obiektu ruszyła w ubiegłym roku. W ciągu kilku miesięcy na placu należącym kiedyś do żarskiego PKS powstał kompleks o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.

Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest żarska firma  M&J. Deweloperem jest poznańska spółka JB Development. Według projektu opracowanego przez wrocławskie biuro projektowe w galerii będzie miejsce dla dziewięciu dużych lokali.

Budowlańcy się spieszą

– Kubatura obiektu to 1.9453metrów sześciennych – wylicza Maciej Kowala, kierownik budowy firmy M&J. – Zakończenie prac przewidujemy na koniec lutego. Przy budynku będzie 39 miejsc parkingowych, w tym miejsca dla niepełnosprawnych. Punkt przesiadkowy będzie się znajdował w części zachodniej obiektu, czyli w pomieszczeniach ulokowanych od strony ulicy Żaganny.

W punkcie ma się znaleźć poczekalnia, kasa biletowa i toaleta. Jolanta Janowska, przedstawiciel inwestora potwierdza, że otwarcie galerii odbędzie się w marcu, jednak na razie nie zdradza bliższych szczegółów.

Trochę historii

Przypomnijmy, że w latach 60., w miejscu, w którym dzisiaj znajduje się sklep Lidl była duża baza PKS i magazyny. Przy ul. Żaganny była jedna z pierwszych stacji CPN w mieście, która pozostała po Niemcach. Był dystrybutor, a paliwo pompowało się ręcznie. Była też mała budka dla obsługi. Do połowy lat 60. dworzec PKS mieścił przy ul. Pstrowskiego. Poczekalnia znajdowała się na parterze spalonej kilka lat temu kamienicy przy placu. Autobusami PKS setki ludzi codziennie dojeżdżały do pracy m.in. w iłowskim Eskordzie, czy też w gozdnickiej Ceramice. Ludzie wspominają, że autobusy podskakiwały na wertepach i dziurach na placu, zanim wyjechały na ulicę. Za to ruch był w tym czasie dużo mniejszy, bo samochód prywatny był dobrem luksusowym.

(mt)