Od prawej: radni Tomasz Kwarciński, Artur Niezgoda, przewodniczący rady Mirosław Gąsik, Maciej Boryna, wicestarosta Marek Kopta i naczelnik wydziału oświaty Michał Cisek.

Związkowcy z SOSW w Żaganiu wzięli udział w posiedzeniu komisji oświaty w Rady Powiatu Żagańskiego, we wtorek 10 stycznia. Prosili radnych o pochylenie się nad sprawą zwolnienia dyrektorki Renaty Sochy.

Przypomnijmy, że do natychmiastowego odwołania dyrektorki doszło w czwartek 15 grudnia ubiegłego roku, mimo iż przebywała ona na zwolnieniu lekarskim. Powodem miały być zastrzeżenia dotyczące zarządzaniem przez nią majątkiem SOSW, po kontroli zleconej przez starostwo. – W ten sposób zostały złamane przepisy – podnosi Piotr Twardosz z nauczycielskiej Solidarności w SOSW. – Dyrektorka odwołała się od zarzutów postawionych jej 5 grudnia. W związku z tym trwał okres 14-dniowy, w którym powinno ono być rozpatrzone, a odpowiedzi na zarzuty umieszczone w protokole. To oznacza, że zarząd nie powinien obradować nad sprawą wcześniej, niż 19 grudnia. Tak się jednak nie stało, bo już 15 grudnia zapadła decyzja.

Do tego zarówno Lubuski Kurator Oświaty, jak i związki zawodowe wydały opinie negatywne na temat odwołania R. Sochy. – To ważne okoliczności – podkreślił radny Zbigniew Białkowski (Żagań), szef Departamentu Infrastruktury i Oświaty w magistracie. – Mimo iż opinia kuratora nie była wiążąca, to świadczyła o ocenie postawionych zarzutów.

Związkowcy zarzucili radnym, że nie zapoznali się rzetelnie ze sprawą, ani z dokumentami. Że przynajmniej część zarządu podjęła decyzję bez należytego pochylenia się nad przyczynami zwolnienia R. Sochy. Radny Maciej Boryna (Szprotawa), członek zarządu zaznaczył, że 15 grudnia członkowie zarządu zdecydowali jednogłośnie po zapoznaniu się z wynikami kontroli w SOSW.   

Posiedzenie komisji zostało poświęcone odpowiedzi na interpelację radnego Tomasza Kwarcińskiego.  Radny podczas ostatniej sesji powiatu (19 grudnia ub. roku) przedstawił samorządowcom pismo społeczności SOSW, jako interpelację. Otrzymał odpowiedź, której zarzucił wiele błędów i nierzetelność.

– My, jako komisja oświaty nie mamy możliwości prawnych, aby interweniować w tej sprawie – zaznaczył podczas posiedzenia komisji radny Stefan Gołek (Szprotawa). Polityka kadrowa, dotycząca dyrektorów placówek należy do wyłącznej kompetencji zarządu. Zbadać zasadność zwolnienia dyrektorki może jedynie komisja rewizyjna, na zlecenie rady.

– Rada rodziców w imieniu społeczności szkolnej zwracała się do powiatu o wyjaśnienie sprawy – wytknął Wojciech Olejarz, prezes koła ZNP w SOSW. –  W odpowiedzi rodzice otrzymali uchwałę podjętą przez zarząd, bez uzasadnienia. Byli bardzo rozczarowani takim zachowaniem.

Ostatecznie Artur Niezgoda (Żagań), przewodniczący komisji oświaty obiecał, że w ciągu 7 dni komisja zajmie stanowisko w sprawie zwolnienia dyrektorki.

(mt)