12 stycznia 2017 roku żołnierze amerykańscy rozpoczęli sojuszniczą służbę na polskiej ziemi. Oficjalne powitanie odbyło się w Żaganiu, gdzie na Skwerze Czołgisty odegrano hymny obu narodów i zapewniono o wzajemnym wsparciu i potrzebie współdziałania. Na polskiej ziemi żołnierzy amerykańskich witał burmistrz Daniel Marchewka, który w imieniu mieszkańców Żagania zapewniał, że goszczenie ich jest dla nas zaszczytem. Zachęcał, aby czuli się u nas, jak w domu. Gospodarz miasta Daniel Marchewka podziękował również dowódcy i wszystkim żołnierzom za ich ciężką pracę, której ukoronowaniem jest ta chwila.

Powitaniu żołnierzy amerykańskich w Żaganiu przyglądały się stacje informacyjne z całego świata. To wyjątkowe w historii miasta wydarzenie, którego skutki najpełniej docenimy z perspektywy kilku lat – podsumował wczorajsze powitanie burmistrz Daniel Marchewka.

To historyczny moment dla naszego kraju i Żagania. Zachęcamy do zapoznania się z doniesieniami medialnymi z wydarzenia, które skomentowały wszystkie media krajowe:

Polsat News,

TVN24,

TVP info,

Teleekspress TVP 1,

pap.pl,

wp.pl,

wprost.pl,

Wyborcza.pl,

wPolityce.pl,

Rzeczpospolita,

Polskie Radio,

Radio RMF FM,

Radio Zet,

Radio Zachód

O Żaganiu pisały też media światowe i największe, światowe agencje informacyjne:

Reuters,

Fox News World,

Crrosroads Today,

Military.com,

Associated Press,

Beloit Daily News,

ABC News

Niemiecka telewizja ZDF

Brytyjski dziennik Independent

Największa amerykańska gazeta USA Today

New York Times