Żagańscy  policjanci służby prewencji prowadzą działania edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa dzieci w czasie zimowego wypoczynku.

Do specjalistka do spraw nieletnich i dzielnicowi prowadzą  spotkania profilaktyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku i poruszania się po drogach. W poniedziałek 16 stycznia starszy sierżant Monika Broda przeprowadziła spotkanie edukacyjne z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 6 w Żaganiu. Policjantka przekazała przedszkolakom najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa zimą i przećwiczyła z dziećmi prawidłowe zachowania na drodze. Ważnym punktem spotkania było przypomnienie dzieciom o widoczności na drodze i o odblaskach, które mogą nas uchronić przed niebezpieczeństwem.
A oto rady dla najmłodszych, które przekazują uczniom policjanci:

Do zjeżdżania na sankach i ślizgania się po lodzie  wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek. Nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze, stawie – nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu. Nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał. Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim aby rozłożyć ciężar ciała. W przypadku, gdy lód się załamie:

 1. nie wpadaj w panikę,
  2. nie wykonuj zbędnych ruchów,
  3. działaj szybko i zdecydowanie,
  4. złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
  5. staraj się wypełznąć na lód,
  6. trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.
  7. zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.

Pamiętaj, że dzięki elementom odblaskowym będziesz lepiej widoczny dla uczestników ruchu drogowego i bardziej bezpieczny.

Źródło KPP Żagań