Dzięki burmistrzowi i radzie miasta żagańska porodówka wzbogaci się o nowoczesny aparat KTG do monitorowania serca, tętna i ruchów dziecka oraz skurczów porodowych matki. Na ten cel samorząd przeznaczył 20 tys. zł.

Zmiana w budżecie została zatwierdzona przez większość radnych podczas sesji nadzwyczajnej, we wtorek 28 lutego. W środę burmistrz Daniel Marchewka wraz z przewodniczącą rady Wandą Winczaruk wręczył czek Andrzejowi Cieślakowi, ordynatorowi oddziału położniczo-ginekologicznego w żagańskiej filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach. Załoga oddziału otrzymała też koszulki z logo Żagania i napisami „Super położna”, „Super lekarz ginekolog” i „Super ordynator”. Specjalne podziękowania otrzymała również pielęgniarka Krystyna Bugaj, z zakładowej Solidarności, która bardzo konsekwentnie walczyła o utrzymanie oddziału.

– Dokładnie rok temu oddziałowi groziło zamknięcie – wspominał D. Marchewka. – Dzięki waszej determinacji udało się wywalczyć, aby ginekologia została w Żaganiu. Dzięki temu, że istniejecie i bardzo dobrze pracujecie, dzisiaj możemy powiedzieć, że cała placówka nie miała problemów z wpisaniem się w krajową sieć szpitali.

Burmistrz wspomniał, że jako pierwsza po pomoc w utrzymaniu oddziału przyszła do niego położna Celina Kamień, która sprowadziła na świat bardzo wiele dzieci, również jego samego. Walka była skuteczna dzięki konsolidacji wokół oddziału całej społeczności lokalnej, a czas pokazał, że wszystko, co zostało zrobione, było słuszne.         

– Bardzo dziękuję burmistrzowi i całemu społeczeństwu Żagania, za to że potrafiło się zjednoczyć i upomnieć o swoje prawa – odpowiedział A. Cieślak. –  Dzięki wam udało nam się zbudować zaufanie. Mamy coraz więcej pacjentek nie tylko z miasta i okolic, ale również z Żar, Krosna i Gubina, Zielonej Góry, z terenu Dolnego Śląska. Przyjeżdżają też panie z Poznania, czy też Warszawy, z naszej pomocy korzystały też kobiety z U. S. Army. Od początku roku do dzisiaj (do 1 marca) przyjęliśmy już 97 porodów, leczyliśmy 222 pacjentki. Rocznie wykonujemy ok. 300 operacji i tyle samo zabiegów ambulatoryjnych. Wykonujemy cały zakres operacji ginekologicznych, w tym laparoskopowe. Wykorzystujemy techniki naprawcze w obrębie miednicy małej, leczymy wysiłkowe nietrzymanie moczu, a także wykonujemy operacje onkologiczne.

Ordynator podkreśla, że lekarze starają się przeprowadzać zabiegi na bieżąco, a na te planowane, w Żaganiu czeka się nie dłużej niż ok. 1,5 miesiąca, to znacznie mniej, niż w innych ośrodkach.

Świetne wyniki ma też szkoła rodzenia. – Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się kurs dla rodziców, udzielania pierwszej pomocy niemowlakowi – tłumaczy Leokadia Kulig, pielęgniarka oddziałowa. –  Musimy się pochwalić, że pomysł zainteresował nawet ogólnopolskie media i nasza szkoła była pokazana w „Teleekspresie”. Wkrótce zorganizujemy kolejny kurs, bo rodzice mówili, że taka wiedza jest im bardzo przydatna.

  1. Kamień poprosiła burmistrza i przewodniczącą o zastanowienie się nad możliwością zakupu specjalnego łóżka położniczego. Burmistrz obiecał, że poszuka źródeł sfinansowania zakupu i przedstawi radnym pomysł na marcowej sesji. Załoga oddziału prosiła też o koszulki „Urodzony w Żaganiu” dla noworodków.

Samorządowcy obiecali pomoc, wsparcie i promocję oddziału, który jest bardzo ważny nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również całego regionu i nie tylko.

(mt)

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.