17 maja 2017 roku na specjalnie zwołanej konferencji prasowej burmistrz Daniel Marchewka poinformował o ostatecznym terminie zakończenia prac na ulicy Żarskiej. W oparciu o wniosek złożony przez wykonawcę uzgodniono, iż prace te zakończone zostaną do 15 czerwca 2017 roku, natomiast w terminie 14 dni od tej daty nastąpi odbiór inwestycji.
Inwestycja w obrębie ulicy Żarskiej przebiegała w sposób dobrze zorganizowany. Z przyczyn niezależnych była aneksowana w zakresie terminów. Nie ze wszystkimi informacjami w zakresie utrudnień, na które natrafił wykonawca w trakcie prowadzenia robót mogliśmy przebić się do mediów, aby poinformować mieszkańców o zaistniałej sytuacji – podkreślił w trakcie konferencji burmistrz. Gospodarz miasta poprosił przedstawiciela firmy Molewski, pana Łukasza Agasia, o przedstawienie utrudnień, które wpłynęły na wydłużenie terminu zakończenia inwestycji.
Łukasz Agaś poinformował, że od momentu rozpoczęcia prac w rejonie ulicy Żarskiej firma napotkała na liczne rozbieżności pomiędzy dokumentacją projektową, a stanem faktycznym. Wymagało to podjęcia dodatkowych, nieprzewidzianych w pierwotnym projekcie zadań oraz zaangażowania dodatkowych środków. Wydłużenie terminu prac związane było każdorazowo z koniecznością korekty projektu oraz wykonania niezbędnych uzgodnień. Rozbieżności takie wystąpiły w zakresie lokalizacji studzienek oraz kanalizacji, w obszarze korekty niwelety odcinka ulicy Żarskiej 3-5-7, w celu zapewnienia prawidłowego odpływu wody opadowej na tym odcinku. W rejonie tym uszkodzona została ponadto instalacja kanalizacyjna, naprawa której wymagała przekazania częściowo placu budowy firmie ŻWiK. Spółka podjęła się wymiany infrastruktury wodnej w obrębie tego odcinka drogi, gdyż stan istniejącej zagrażał bezpieczeństwu wykonywanej inwestycji. W trakcie robót okazało się ponadto, iż brakuje dokumentacji poniemieckiej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Z uwagi na zmianę nachylenia drogi na łączniku ulicy Żarskiej również niezbędne było wykonanie pogłębienia instalacji wodno-kanalizacyjnej. W trakcie prac natrafiono również na niezidentyfikowane w dokumentacji projektowej instalacje (np. kable wojskowe). Dodatkowo w rejonie graniczącym z rzeką wykryto wodę gruntową, co wymagało wykonania odwodnienia terenu oraz umocnienia podłoża. W procesie realizacji inwestycji podjęto również decyzję o wykonaniu oświetlenia na łączniku 3-5-7 ulicy Żarskiej. Pod kostką odkryto grunty nienośne, które przez wykonaniem nawierzchni należało odpowiednio utwardzić. Inspektorzy nadzoru każdorazowo podejmowali decyzję o konieczności podejmowania powyższych prac. Dodatkowym i najbardziej znaczącym czynnikiem wpływającym na termin zakończenia inwestycji były jednak warunki atmosferyczne, które uniemożliwiły prowadzenie robót w zimie. Działania takie są niemożliwe ze względów technologicznych oraz logistycznych, gdyż w sezonie zimowym następuje przerwa w produkcji masy asfaltowej, trwająca do połowy kwietnia.
Na zakończenie spotkania burmistrz Daniel Marchewka podkreślił, iż profesjonalizm oraz rzetelność wykonawcy inwestycji daje rękojmię stabilności inwestycji.