Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wśród uprawnionych do emerytury znajdą się osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego. Jak informuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego, warto to zrobić jak najwcześniej, bowiem ustalenie kapitału początkowego już teraz skróci czas załatwiania wniosku o emeryturę.
W woj. lubuskim w związku z obniżeniem wieku emerytalnego na emeryturę będzie mogło przejść prawie 10 000 osób. Z tego powodu liczba wniosków o świadczenia w IV kwartale 2017 r. może wzrosnąć nawet 100 procent.
Dla potencjalnych emerytów podstawą obliczenia emerytury jest m.in. kwota zwaloryzowanych składek emerytalnych i kapitału początkowego. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się do osób, które zamierzają ubiegać się o emeryturę, a nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego i przed dniem 1.01.1999 r. podlegały ubezpieczeniu społecznemu, o jak najszybsze złożenie wniosku o kapitał początkowy.
W grupie potencjalnych emerytów są także osoby, które miały ustalony kapitał początkowy, jednak w związku ze zmianami w sposobie jego obliczenia, podlega on ponownemu przeliczeniu, co może mieć wpływ na korzystniejszą wysokość świadczenia. Także te osoby powinny jak najszybciej złożyć wniosek o przeliczenie kapitału.
W woj. lubuskim niemal 20% potencjalnych emerytów nie ma ustalonego kapitału początkowego. Do tych osób Zakład wysyła informacje o możliwości obliczenia kapitału wraz ze stosownym wnioskiem. Wniosek dostępny jest także w jednostkach organizacyjnych ZUS oraz na stronie internetowej Zakładu. Formularz należy podpisać a następnie przesłać pocztą (listem zwykłym) lub dostarczyć osobiście do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.