Żagań przez jeden dzień był stolicą lubuskiego biznesu. W Pałacu Książęcym odbyła się wyjątkowa gala wręczenia nagród Lubuskiego Lidera Biznesu. Po raz pierwszy organizatorzy przygotowali galę poza Gorzowem i Zieloną Górą (rotacyjnie zmieniały się co roku). Sprostaliśmy wysoko postawionej poprzeczce przy organizacji przedsięwzięcia, zaś nasze firmy znalazły się wśród nagrodzonych.

galeria foto Adam Żyworonek

W poniedziałek 25 września po raz pierwszy w Pałacu Książęcym odbyła się wielka gala Lubuskiego Lidera Biznesu. Z tej okazji do Żagania przyjechało mnóstwo gości. M.in. Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego, Władysław Dajczak, Wojewoda Lubuski, profesor Andrzej Blikle, Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej i wielu innych. W sumie ok. 300 osób. Tego dnia pałacowy dziedziniec nie mieścił wszystkich przyjezdnych i był dosłownie zastawiony samochodami.

Wszyscy byli zachwyceni miastem i naszym zabytkiem, padły też deklaracje, że gale Lidera Lubuskiego Biznesu będą się odbywały u nas cyklicznie, co 3 lata.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, która ma swoją stałą siedzibę również w Żaganiu, w pałacyku Urzędu Miasta Żagań przy ul. Jana Pawła II 15.

Współorganizatorem od lat jest Gazeta Lubuska, zaś w tym roku do tego grona dołączył również magistrat. Patronem honorowym jest marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wraz ze znakomitymi gośćmi tegoroczną galę, która odbyła się na sali Kryształowej otworzył burmistrz Daniel Marchewka. – To, że tutaj jesteście, świadczy o tym, że każdy z was jest człowiekiem sukcesu – zaznaczył. – Gdyby każdy z was podzielił się z resztą obecnych swoimi kontaktami telefonicznymi, pomysłami, a także problemami, które codziennie pokonuje, to mielibyśmy ogromny potencjał, zdolny do przenoszenia gór. Życzę wam, abyście w swoim otoczeniu odnajdywali szacunek, który wam się należy.

W tym roku Żagań miał się czym pochwalić. To zwycięstwo Galwanizerni w dwóch kategoriach, ale także nominacje i certyfikaty dla zagańskiego Tandemu, VP Polska i Bartexu. To świetne firmy, które doskonale się rozwijają i zostały docenione przez kapitułę konkursu.

W IX edycji wzięło udział 71 przedsiębiorstw z całego regionu, tym bardziej cieszą wyniki naszych firm.

Do rywalizacji zgłosiło się 19 mikroprzedsiębiorstw, 21 małych firm, 18 średnich i 12 dużych.

W kategorii mikroprzedsiębiorstw pierwsze miejsce zajęło Prywatne Centrum Chirurgiczne Eskulap z Żar, drugie spółka Lamel Technology, trzecie Gorzowskie Towarzystwo Handlu Zagranicznego „GOREX” Sp. z o.o. W kategorii średnich przedsiębiorstw zwyciężyła zielonogórska spółka LFC, druga była firma Kaskat Sp. z o.o., trzeci Ziel-Bruk Edwarda Makarewicza z Czerwieńska. W kategorii średnich przedsiębiorstw pierwsze miejsce zajęła żagańska „Galwanizernia” Sp. z o.o. Na drugiej pozycji znalazł się sulechowski Roltex, na trzecim ex aequo Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmunologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu Sp. z o.o. oraz Recaro Aircraft Seating Sp. z o.o. ze Świebodzina.

W grupie dużych przedsiębiorstw pierwsze miejsce zajął zielonogórski LUG. Drugie miejsce ex aequo przypadło ICT Poland Sp. z o.o. z Kostrzyna nad Odrą oraz SECO/WARWICK S.A. ze Świebodzina. Również na trzecim miejscu znalazły się wspólnie dwie firmy: Borne Furniture Sp. z o.o. z Gorzowa oraz LEKS Sp. z o.o. z Sulęcina.

Po raz piąty wręczone zostały nagrody Lubuskiego Lidera Innowacji. O tytuł rywalizowało 19 uczestników. Patronat nad tą kategorią sprawował już po raz trzeci: KGHM Polska Miedź S.A. Nagrody laureatom wręczył osobiście prezes miedziowej spółki Radosław Domagalski-Łabędzki. Statuetki otrzymali: w grupie mikroprzedsiębiorstw Gorzowski Ośrodek Technologiczny Park Naukowo-Przemysłowy Sp. z o.o., w grupie małych firm M&J Sp. z o.o. z Żar, w grupie średnich przedsiębiorstw MB-Pneumatyka Sp. z o.o. z Sulechowa oraz żagańska „Galwanizernia”. W grupie dużych firm statuetkę otrzymała SECO / WARWICK S.A.

Po raz pierwszy wręczone zostały nagrody w kategoriach: „Firma przyjazna młodym” – statuetki dostali: Perceptus Sp. z o.o., Kaskat Sp. z o.o., „Rzeźnictwo Zyguła Zbąszynek” oraz GEDIA Poland Sp. z o.o. Nagrody za najlepszy debiut roku przyznano Firmie Handlowo-Usługowej Anna Czarnota – LaVenda z Żar oraz spółce Górka & Kulka PL z Gorzowa.

Dodatkowe wyróżnienia otrzymały Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – za innowacyjne podejście w zakresie pozyskiwania i obsługi inwestorów oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. z Zielonej Góry – za wkład w rozwój szkolnictwa zawodowego w Lubuskiem.

Gościem specjalnym gali był prof. Andrzej Blikle, który dał wykład na temat turkusowych firm, bez hierarchii i wyraźnej struktury, za to stawiające na rozwój i talenty pracowników.

Na zakończenie uroczystości burmistrz Daniel Marchewka zaprosił zebranych napoczęstunek. – Gala w Żaganiu jest częścią strategii rozwoju miasta – podsumował burmistrz. – Po kwestiach infrastruktury i estetyki miejskiej przychodzi czas na przedsiębiorczość. Uzbrajamy strefę , a żagańskie firmy inwestują i rozbudowują swoje bazy. Ilość miejsc pracy będzie rosła, natomiast coraz częściej zaczynają mieć kłopoty z naborem pracowników, ale to problem ogólnopolski.

(mt)

 

Gale Lubuskiego Lidera Biznesu będą się prawdopodobnie odbywały w Żaganiu cyklicznie. Oprócz Gorzowa i Zielonej Góry.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.