W związku z artykułem Piotra Piotrowskiego na łamach 879 numeru tygodnika “Regionalna” na temat raportu “Podsumowanie roku 2017” publikuję pytanie dziennikarza nadesłane do Urzędu Miasta Żagań wraz z całą wypowiedzią rzecznika, z której to wypowiedzi wycięto ostatnie, pasujące do kontekstu artykułu zdanie.  Jak taka manipulacja odpowiedzią ma się do rzetelności i staranności dziennikarskiej?

Pytania nadesłane 20 lutego 2018 roku przez Piotra Piotrowskiego:

Proszę o udzielenie informacji na temat:

1.Ile kosztowało Urząd Miasta wydanie biuletynu pt. “Podsumowanie roku 2017”?

  1. W jakiej ilości został wydany ów biuletyn?
  2. Jaki cel przyświecał wydaniu tej książeczki, skoro Urząd Miasta na bieżąco informuje mieszkańców o sukcesach na swojej stronie oraz gazetce promocyjnej pt. “Kocham Żagań”?

Odpowiedź Agnieszki Zychli, rzecznika UM Żagań (wysłana 21 lutego 2018 roku):

Dzień dobry,

Celem wydania podsumowania jest przekazanie mieszkańcom Żagania informacji na temat zadań zrealizowanych w roku ubiegłym przez samorząd. Jak Pan zapewne zauważył jest to praktyka powszechnie stosowana w Polsce, wynikająca z chęci rzetelnego i kompleksowego komunikowania się samorządów z mieszkańcami.  Żagań od wielu lat również informuje mieszkańców o prowadzonych inwestycjach, odbywających się wydarzeniach, pozyskiwanych środkach zewnętrznych oraz planowanych przedsięwzięciach. Działania te prowadzone są na różnych płaszczyznach (zarówno wirtualnej, jak i papierowej) oraz w różnych formułach – informacji codziennych, miesięcznego informatora oraz raportu rocznego prezentującego zakres prac zrealizowanych przez samorząd. Koszt wydania publikacji, po którą serdecznie zapraszamy  do siedziby Urzędu Miasta oraz miejskich placówek na terenie całego Żagania, zbliżony jest do ubiegłorocznego. Warto pamiętać, iż każdy z mieszkańców “przekazał” 35 groszy w skali roku na wydanie broszury w 3 tysiącach egzemplarzy. Jest to koszt znacznie mniejszy niż wysłanie powiadomienia SMS do mieszkańców, czyli wykorzystania nośnika, który nie pozwala na przekazanie tylu treści. W kontekście kosztów proszę również pamiętać, iż przygotowanie i wydanie owego 56-stronicowego biuletynu jest tańszym sposobem komunikacji z mieszkańcami, niż wykupienie reklamy na łamach lokalnej prasy. Jak Pan zapewne zauważył forma Podsumowania jest szalenie przystępna, czytelna i kompleksowo odnosi się do wykonanych prac. Raport ten bezpłatnie dociera bezpośrednio do żaganian, pozwalając im zapoznać się z pracą Urzędu Miasta – burmistrza i jego współpracowników.

Z poważaniem