Po raz pierwszy podczas sesji Rady Miasta Żagań (9 marca) część radnych posługiwała się służbowymi tabletami. Czeka to wszystkich, ponieważ po wdrożeniu nowego systemu nie będzie już drukowanych na papierze projektów uchwał, sprawozdań, itp.

Porządek obrad i uchwały na służbowych tabletach śledzili miedzy innymi radni: Krzysztof Omieljańczyk, Jacek Kwarciński, Grzegorz Kuźniar, Józef Potyrała, czy Ewa Adamczyk-Bryszewska. – Wszystkie projekty mamy już w systemie – pokazała nam swój tablet Agnieszka Ziętek-Muszyńska. – To bardzo wygodne.

Część radnych nawet nie wyjęła swoich urządzeń i korzystała jedynie z drukowanych na papierze dokumentów. – A szkoda – skwitowali koledzy. – Jest czas, aby się wdrożyć i nauczyć je obsługiwać.

– Dopóki program e-radny nie zostanie wyposażony we wszystkie moduły, będziemy używać tabletów i dokumentów papierowych – tłumaczy Wanda Winczaruk, przewodnicząca Rady Miasta Żagań. – W tej chwili brakuje jeszcze możliwości elektronicznego głosowania, za pomocą tabletów.

Przewodnicząca zwróciła uwagę radnym, że urządzenia służą jedynie do pracy. Jeśli ktoś chce za ich pośrednictwem wysyłać zdjęcia, czy sms-y, to będzie musiał za to zapłacić.

Przypomnijmy, że żagańscy radni zostali skomputeryzowani dzięki wspólnemu projektowi „Wdrożenie zintegrowanej platformy e-usług w partnerskich gminach powiatu żarskiego i żagańskiego”. Jego liderem jest fundacja Natura Polska z Lubomyśla oraz Żagań, gmina Jasień, gmina wiejska Żary, Trzebiel, Przewóz i Tuplice. Projekt zakładał między innymi zakup komputów do biur rad i tabletów pracujących w sieci dla radnych. Mieszkańcy dzięki specjalnej aplikacji będą mieli elektroniczny dostęp do wszystkich uchwał, które podejmują radni. W programie jest też dostęp do e-cmentarza (aplikacja działa na naszej stronie www.urzadmiasta.zagan.pl).

Komputeryzacja nie jest niczym nowym w sąsiednich samorządach. Radni Małomic posługują się tabletami od pięciu lat. Radni Szprotawy posługują się służbowymi laptopami. Dzięki temu urzędy oszczędzają tony papieru, tonerów i mnóstwo czasu.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Żagańscy radni po raz pierwszy na sesji posługiwali się służbowymi tabletami.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.