We wtorek (10 kwietnia 2018) z udziałem kompanii honorowej 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie uczciliśmy 78. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz ósmą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem.

W tym roku uroczyste obchody odbyły się na pałacowym dziedzińcu, z uwagi na remont placu generała Maczka. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa garnizonu Żagań. – W Katyniu doszło do haniebnej zbrodni totalitarnego reżimu na przedstawicielach narodu polskiego – powiedział burmistrz Daniel Marchewka. – W katastrofie smoleńskiej zginęli najważniejsi ludzie w państwie, którzy udawali się na obchody do Katynia. Należy im się pamięć i szacunek.

Burmistrz podziękował uczniom żagańskich szkół, którzy stanęli na placu, niosąc zdjęcia ofiar katastrofy. – Zapamiętajcie osoby, które zginęły – zaznaczył. – To byli bardzo wartościowi i godni szacunku ludzie.

Nazwiska 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem odczytał Leszek Maćkowiak, prezes Zarządu Związku Inwalidów Wojennych RPW. Uroczystość zakończyła salwa honorowa.

Przypomnijmy, że ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, w Charkowie i we wsi Bykownia koło Kijowa. Do tej pory jeszcze nie ujawniono wszystkich ofiar, które spoczęły prawdopodobnie na Białorusi. Polaków rozstrzeliwano w wielkiej tajemnicy. W 1943 roku zbiorowe groby w Katyniu zostały ujawnione, ale propaganda radziecka twierdziła, że morderstwa były dziełem nazistów.

Sowieci zastrzelili polskich oficerów, podoficerów, szeregowych Wojska Polskiego. Policjantów, naukowców, lekarzy, inżynierów, prawników, nauczycieli, urzędników państwowych, przedsiębiorców i wielu innych. Ok. 25 tys. rodzin ofiar zbrodni katyńskiej z terenu zajętego przez Armię Radziecką wysiedlono w kwietniu 1940 roku do Kazachstanu.

10 kwietnia 2010 roku prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką i dostojnikami państwowymi poleciał samolotem na uroczystości upamiętniające zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu. Wszyscy zginęli w katastrofie lotniczej.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Uroczystość odbyła się na pałacowym dziedzińcu.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.