Ok. 120 osób wzięło udział w Wielkanocnym Rajdzie Rowerowym do Bożego Grobu, w sobotę 14 kwietnia. Pielgrzymi jechali z Żar, Zielonej Góry i Brzeźnicy.

Głównym organizatorem drugiej edycji imprezy była parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z księdzem proboszczem, doktorem Jarosławem Stosiem i wsparciem Urzędu Miasta Żagań.

Pielgrzymi wyruszyli spod kościoła Podwyższenia Krzyża w Zielonej Górze. Tam niestety doszło do wypadku. Jedna z uczestniczek spadła z roweru i wybiła sobie bark. To opóźniło rajd o blisko godzinę. Na szczęście dalsza trasa przebiegła już bez żadnych przygód. Uczestnicy dotarli do kościoła Marii Magdaleny w Brzeźnicy, gdzie dołączyli do nich mieszkańcy Żagania i okolic.

Bezpośrednio z Żar do kościoła „Na górce” przyjechała kilkunastoosobowa grupa z Żar. – Jechaliśmy przez Siodło – mówił Jakub Hirko z Żar. – zajęło nam to sporo ponad godzinę, bo zatrzymywaliśmy się po drodze na odpoczynek.

W grupie jadącej z Zielonej Góry i Brzeźnicy jako pierwszy na metę przy żagańskim kościele dotarł Grzegorz Kołodziejski, szef stowarzyszenia Ogniwo. – Jechało się bardzo dobrze – stwierdził. – Impreza była doskonale zorganizowana, a towarzystwo doborowe.

Oprócz Ogniwa w rajdzie wzięła udział też spora grupa z Piechura i innych, żagańskich organizacji. – Rajd był bardzo fajny – zaznaczyła Agnieszka Kowal. – Pogoda bardzo dobra. Jedynym mankamentem był wiatr wiejący w twarz.

Jednym z czynnych uczestników był ksiądz kanonik Władysław Tasior, proboszcz parafii p.w. WNMP w Żaganiu, przy pl. Klasztornym. – Impreza bardzo się udała – powiedział nam.

Na pielgrzymów przy bramie kościoła czekał świąteczny żurek, a po nim msza święta i namaszczenie olejkiem nardowym.

Ks. dr. Jarosław Stoś opowiedział pielgrzymom o tajemnicy zmartwychwstania i historii żagańskiej kaplicy Bożego Grobu, która jest repliką zabytku znajdującego się w Jerozolimie.

Replika Bożego Grobu w Jerozolimie jest pierwszą tego typu budowlą na Śląsku. Powstała w 1600 roku, a była budowana przez dwa lata, z inicjatywy opata zakonu augustianów – Jakuba II Liebiga. Powstała na podstawie starszej o 100 lat kaplicy Świętego Grobu w Görlitz.

Kaplica stoi przy kościele, który powstał w 1404 roku. Została zbudowana z piaskowca. Składa się z przedsionka i komory grobowej. Ostatni remont przeszła dwa lata temu.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska i Adam Żyworonek

W rajdzie wzięło udział ok. 120 osób z Żagania i okolic, a także z Żar i Zielonej Góry.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.