W sobotę 16 czerwca żagańskie złote pary otrzymały z rąk burmistrza Daniela Marchewki medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznane przez Prezydenta RP.   

Absolutnymi rekordzistami wśród jubilatów byli Maria i Wiesław Niklewiczowie, którzy są małżeństwem od 69 lat. – Poznaliśmy się w Żaganiu – wspominają. – Mieszkaliśmy w jednym budynku, przy ul. Reymonta 5.

Poznali się w 1947 roku, a dwa lata później wzięli ślub. – Miasto było zrujnowane – opowiada pan Wiesław. – Wiele budynków było wypalonych. Do tego dochodził lęk, bo przecież wokół stały wojska radzieckie. Zdarzały się rabunki.

W chwili ślubu pani Maria miała 18 lat, zaś jej mąż 21. On dostał pracę na kolei, ona w Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Było biednie, ale małżonkowie zaznaczają, że wystarczało im na życie.

Dochowali się trójki dzieci, siedmiorga wnuków i dziewięciorga prawnuków. – To prawie same chłopaki – śmieją się małżonkowie. – Wśród nich jest tylko jedna prawnuczka.

Państwo Niklewiczowie nie mają gotowej recepty na długoletnie, szczęśliwe małżeństwo. – Zdarzały się kłótnie, czy raczej różnica zdań – zaznaczają. – Bez tego życie nie ma kolorów.

– To wyjątkowy jubileusz – powiedział burmistrz Daniel Marchewka. – Nie tylko dla was, ale również dla waszych rodzin, przyjaciół, znajomych i całego miasta. Składam wam najgłębsze wyrazy szacunku.

Dla jubilatów zaśpiewał zespół Złote Łany, a słowa ponownej przysięgi małżeńskiej przyjął od nich Jan Mazur, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” zostali uhonorowani:

Maria i Wiesław Niklewiczowie (69 lat małżeństwa), Irena i Kornel Kłonieccy (62 lata), Janina i Zbigniew Trzeciakowie (58 lat), Jadwiga i Edwin Wojewódzcy (58 lat), Stanisława i Ryszard Borkiewiczowie (57 lat), Teresa i Józef Grzymałowie (55 lat), Bożena i Zdzisław Zalewscy (54 lata), Irena i Kazimierz Luchowscy (52 lata), Aurela i Paweł Pastuszynowie (51 lat), Teresa i Janusz Blicharzowie (50 lat), Anna i Stanisław Grabcowie (50 lat), Alina i Tadeusz Grotkowscy (50 lat), Franciszka i Jan Karbownikowie (50 lat), Genowefa i Stanisław Kasperkowie (50 lat), Leontyna i Kazimierz Krzystoń (50 lat), Zofia i Stefan Kurkowie (50 lat), Krystyna i Marian Olszakowie (50 lat), Kazimiera i Jan Pelcowie (50 lat), Irena i Zbigniew Pietraszkiewiczowie (50 lat), Maria i Edward Rybakowie (50 lat), Barbara i Krzysztof Szopowie (50 lat), Wiktoria i Kazimierz Tomkiewiczowie (50 lat) oraz Zofia i Tadeusz Topolewscy (50 lat).

Tekst i zdjęcia Małgorzata Trzcionkowska. Zdjęcie czołówkowe Jerzy Kozłowski

Jubilaci świętowali w Sali Ślubów Pałacu Książęcego.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.